Na mistrovství nejedou, ale září ve fotbalové lize pro tlouštíky. Počítají se góly i shozená kila

Spojení příjemného s užitečným

Na mistrovství nejedou, ale září ve fotbalové lize pro tlouštíky. Počítají se góly i shozená kilaNOVÉ 4
Svět
Echo24
Sdílet:

„Milujete fotbal a nesnášíte obezitu? Přidejte se!“ tak zní jedno z náborových hesel nové britské fotbalové ligy s názvem MAN v FAT, tedy „Muž versus tuk“. Sportovní uskupení sdružuje aktivní fanoušky fotbalu, kteří si chtějí nejen zahrát, ale též shodit pár kil. Oproti klasickému profesionálnímu fotbalu, v lize obézních o výsledcích zápasů rozhodují vstřelené branky i shozená kila.

„Každý hráč je ve stejné situaci a chce to samé – užít si fotbal, zhubnout a být zdravější,“ vyjmenovávají hlavní pilíře projektu zástupci ligy na svých internetových stránkách. O motivaci svých hráčů pak tvrdí: „Oni vidí ty věci, o které je jejich váha ochuzuje – možnost hrát si se svými dětmi (nebo jak to jejich děti ztrapňuje), jak moc jim ubližují bolavé klouby, to chrápání a sípání pokaždé, když stoupají po schodech, nemít oblečení, které by jim padlo… a seznam pokračuje.“

Nabízí se logická námitka, že i když někdo s nadváhou skutečně chce zhubnout, na hraní fotbalového zápasu nemusí mít dostatečnou kondici. Pro tyto případy liga zájemcům nabízí možnost přidat se k týmu jako tzv. „nehrající člen“. Takový „hráč“ může k lepším výsledkům svého týmu přispět tím, že bude hubnout mimo hřiště, a jeho váhové úbytky se budou připočítávat k týmovému skóre.

Jak přesně se shozená kila přepočítávají na góly? „Zhubnutí libovolné váhy se počítá jako půl gólu, tým o deseti lidech takto může získat až pět bonusových branek. Zhubnutí třikrát za sezónu (ne návazně za sebou) je za jeden gól. Když hráč za sezónu zhubne 5 % své původní váhy, počítá se to za 3 branky, a stejně tak u každých dalších 5 %,“ vysvětlila pro Echo24.cz systém skórování zástupkyně ligy Danielle Lee. Liga má svá pravidla, ale i tresty. Když hráč váhu v průběhu sezóny nabere, týmu se jeden gól odečítá.

Obezita se pravidelně řadí mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2016 mělo 1,9 miliardy dospělých lidí na světě nadváhu. Přes 650 milionů z nich pak trpělo obezitou. Právě obezita významně přispívá k výskytu řady chorob, například cukrovky, potíží s klouby, některých druhů rakoviny a především pak kardiovaskulárních onemocnění. Nemoci spojené se špatnou funkcí krevního oběhu se pravidelně objevuje na špici žebříčku nejčastějších příčin úmrtí.

Čtěte také: Pacienti jsou příliš obézní, nikdo nechce platit jejich přepravu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články