Armádní puč v Barmě: Ulice plné vojáků, nefunguje telefon, nevysílá televize
VOJENSKÝ PŘEVRAT
Jen několik hodin zbývalo do začátku prvního zasedání demokraticky zvoleného barmského parlamentu, když barmská armáda začala zatýkat vůdce Národní ligy pro demokracii (NLD), která ve volbách zvítězila, včetně držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Vojenský převrat, o kterém se už několik týdnů spekulovalo – ale armáda ho popírala – se stal skutečností.
Vojáci zaujali pozice v ulicích hlavního hospodářského střediska Rangúnu a obsadili také městskou radnici. Telefonní spojení s hlavním městem Neipyijto i s Rangúnem bylo přerušeno, přestala vysílat státní televize a prudce se zhoršilo internetové spojení, napsala agentura Reuters.
Nadále vysílá vojenská televizní stanice Myawaddy TV, která informovala o převzetí moci armádou. Moderátor odcitoval část armádou sepsané ústavy, která armádě umožňuje převzít kontrolu v době „nouzové situace v zemi“, uvedla agentura AP. Důvodem převzetí moci byla podle prohlášení „neschopnost vlády řešit stížnosti armády na volební podvody během listopadových voleb a neochota volby odložit kvůli koronavirové krizi.“
Lidé zaplavili tržiště v Rangúnu, aby se zásobili jídlem a dalšími základními potřebami, zatímco jiní vytvořili dlouhé fronty před bankomaty, aby si vybrali hotovost. Někteří začali sundávat červené vlajky NLD, kterými měli ozdobené domy a podniky.
Zadržen byl prezident i mnozí poslanci
Barmské banky se dohodly, že v pondělí dočasně zruší veškeré finanční služby kvůli špatnému internetovému spojení, uvedl v prohlášení Svaz barmských bankéřů. Banky si k tomuto kroku vyžádají svolení centrální banky a budou informovat, kdy hodlají služby znovu rozběhnout, uvádí se dále v prohlášení.
Krom Su Ťij a dalších představitelů NLD byl zadržen také prezident Win Myin a řada poslanců nově zvoleného parlamentu. Na facebooku se objevilo video, na němž vojáci zřejmě zatýkají poslankyni Pa Pa Han. Na záběrech její manžel prosí muže ve vojenských uniformách, zatímco se ho kolem krku drží plačící dítě.
Internetový zpravodajský server Irrawady News informoval, že armáda v časných ranních hodinách zadržela také celou řadu známých barmských osobností, mezi nimiž je filmař Min Tchin Ko Ko Ťi, spisovatel Maun Tha Čjou a několik vůdců studentských prodemokratických protestů z roku 1988.