Tisíce Rumunů se loučily s králem Michalem I. Pohřbu se účastnil i princ Charles

Poslední rozloučení

Tisíce Rumunů se loučily s králem Michalem I. Pohřbu se účastnil i princ CharlesNOVÉ 3
Svět
Sdílet:

Tisíce Rumunů a zástupci evropských i neevropských královských rodů, včetně britského prince Charlese, se v sobotu zúčastnili pohřbu bývalého rumunského krále Michala I. Poslední rumunský monarcha zemřel ve věku 96 let 5. prosince ve Švýcarsku, kde strávil velkou část života po abdikaci po komunistickém převratu v prosinci 1947.

Smutečnímu obřadu v Královském paláci v Bukurešti, kde byla rakev po dva dny vystavena, byli kromě Charlese přítomni například švédský král Carl XVI. Gustav a královna Silvia nebo bývalý španělský král Juan Carlos s chotí Sofií. Mezi zástupci mimoevropských královských rodů přijela matka jordánského krále Abdalláha II. Přítomni byli i rumunští představitelé v čele s prezidentem Klausem Iohannisem.

Rakev byla vystavena v trůnním sále nedaleko místa, odkud 23. srpna 1944 vydal Michal I. rozkaz k zatčení pronacistického rumunského vůdce maršála Iona Antoneska. Rumunsko tímto odvážným činem mladého panovníka tehdy přešlo na stranu spojenců.

Foto:

Foto: Reuters

Všichni hosté státního pohřbu posledního rumunského krále z dynastie Hohenzollernů se zúčastnili i mše v bukurešťské katedrále, kam byla rakev se zesnulým převezena. Sloužil ji nejvyšší představitel rumunské pravoslavné církve patriarcha Daniel.

Po celé zemi se rozezněly zvony, když čestná vojenská stráž rakev s Michalem I. vynesla z paláce na náměstí Revoluce a položila ji na lafetu, kterou pak vojenský vůz dopravil ke katedrále. Za ním v průvodu kráčelo pět Michalových dcer i vnuk, kterému děd odebral šlechtický titul a tím i nárok na trůn údajně kvůli otcovství nemanželského dítěte.

Rumunsku Michal I. panoval v letech 1927-1930 a pak v letech 1940-1947. V prvním případě nastoupil ještě jako pětiletý chlapec a trůn posléze musel přenechat vlastnímu otci, podruhé jej do čela země povolal maršál Ion Antonescu.

Foto:

Foto: Reuters

Vysoký a štíhlý muž aristokratického vzezření dlouho choval sen, že se vrátí na trůn a bude moci „znovu sloužit svému lidu“. Této myšlenky se zřekl, když mu úřady – už po svržení komunistického režimu a popravě komunistického vůdce Nicolae Ceaušeska v roce 1989 – odmítaly povolit návštěvu vlasti. Do Rumunska, kde zůstal oblíbený, se poprvé vrátil v roce 1992 a pak tam opakovaně pobýval.

Bývalý panovník v poslední době trpěl rakovinou a leukémií. Své povinnosti proto předal nejstarší ze svých pěti dcer, šestašedesátileté Margaretě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rumunsko zakázalo přelet letounu s ruským vicepremiérem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články