2 Historické omamné látky

Naši předci na drogách? Vědci našli tisíc let staré stopy kokainu a psychadelik

, NOVÉ

Témata: , ,

Naši předci užívali omamné látky již před tisíci lety. Skupina archeologů na to přišla během vykopávek v jihozápadní části Bolívie. V jedné z prohledávaných jeskyní našli nářadí a ingredience na výrobu látek jako bufotenin, harmin, ale i kokain. Nejvíce se využívala dodnes známá látka ayuhuasca.

Tým archeologů v horách na jihozápadě Bolívie objevil pozůstatky historické „varny drog“. Ve výšce téměř 4000 metrů nad mořem v jeskyni našli záhadný kožený vak. Obsahoval pouzdro a řadu nástrojů včetně špachtle vyrobené z kostí lamy, trubičky, drobné dřevěné vyřezávané nádoby a dlouhý pruh tkaniny. Po chemickém rozboru se ukázalo, že vak obsahuje stopy kokainu a dalších psychadelických látek.

Uhlíkovou analýzou pak odborníci odhalili, že všechno je více než tisíc let staré. Trubička se zřejmě využívala na šňupání omamných látek, nádoby na vaření a látka na ochranu vlasů těch, kteří drogy vařili.

Ayuhuasca
Též známá pod pojmem yagé. Jedná se o entheogen, tedy o psychoaktivní látku, kterou poprvé popsal harvardský profesor a etnobotanik Robert Evans Schultes. Ten ji objevil jako požívanou pro léčivé a magické rituály domorodými kmeny peruánské Amazonie. Vyrábí se ze specifického druhu liány, která roste v Jižní Americe v kombinaci s dalšími bylinami. Jak prastaré kmeny objevily recept na zkombinování různých látek, není zcela jasné. Podle nich jim návod předaly samotné rostliny a duchové, kteří v nich sídlí.

„Jde o první důkaz, že se někdo v minulosti na území Jižní Ameriky snažil kombinováním různých látek vytvořit takto silnou substanci jako je ayuhuasca,“ řekla vedoucí týmu a autorka studie Melanie Millerová. Studie byla publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, prestižním periodiku vydávaném americkou Akademií věd.

Ayuhuasca a další látky byly podle Millerové využívány především pro posvátné rituály. „Některé civilizace věří, že požívání těchto látek jim mohlo pomoci vtělit se do konkrétních zvířat, čímž by se snadněji dostali do říší nadpřirozených bytostí,“ tvrdí Millerová. Ten, kdo z rostlin vařil tyto látky, musel údajně být velmi zkušený. Mnohé z bylin jsou totiž jedovaté a nerostou poblíž místa nálezu. Mohlo se jednat o kočovného šamana či jakéhosi historického drogového dealera.

„Naše zjištění odhalují, že omamné látky se používají už nejméně tisíc let a v historii zřejmě sloužili k jakýmsi nadpozemským výpravám. Ayuhuasca má zřejmě kořeny v dávné minulosti,“ shrnuje Millerová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,