1 Oligarcha nepřestává být Rusem

Oligarcha Děripaska získal kyperský pas. Může po Evropě bez víz

NOVÉ

Témata: , ,

Ruský oligarcha Oleg Děripaska, který je pokládaný za člověka blízkého Kremlu, si koupil občanství Kypru. Uvedl to v sobotu list Kommersant s odvoláním na Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP). Miliardářův mluvčí potvrdil, že Děripaska obdržel kyperský pas, což vysvětlil „potřebou neustálého cestování po světě“.

Současně ujistil, že se to nijak nedotkne placení daní v Rusku. Děripaska „bezpochyby zůstává občanem Ruska, kde se narodil, kde žije jeho rodina a kde jsou soustředěny jeho podnikatelské zájmy“, prohlásil podle agentury Interfax.

Děripaska podle OCCRP získal kyperský pas ještě loni, nepovedlo se mu to však na první pokus. Původně si žádost podal ještě v roce 2016, ale neuspěl, protože byl v té době vyšetřován v Belgii kvůli podezření z praní peněz. Děripaska později předložil potvrzení od belgických úřadů, že vyšetřování ukončily pro nedostatek důkazů.

Kyperské občanství dovoluje cestovat po státech Evropské unie bez víz, které ruští občané potřebují. Pořízení kyperského pasu vyžaduje investovat do nemovitostí na ostrově dva miliony eur (asi 51 milionů Kč), anebo 2,5 milionu eur (asi 63 milionů Kč) do místních firem či státních dluhopisů.

Děripaska nedávno ohlásil odchod z firem zapojených do sporu o akcie v ruské firmě Norilsk Nickel. Prý se chce zaměřit na svého výrobce automobilů GAZ, včetně strategického partnerství s automobilkou Volkswagen, která by mohla získat podíl v této ruské společnosti.

Děripaskovo jméno se nedávno objevilo ve skandálu okolo běloruské „eskortní“ modelky zvané Nasťa Rybka a také v souvislosti s Paulem Manafortem, bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Děripaskova prostitutka Nasťa Rybka má prý důkazy o ruských vazbách na Trumpa

Dostala Děripasku i vicepremiéra. V Thajsku zatkli prostitutku Nasťu Rybku

Z nového čísla Velká stavební revoluce. Do vlády míří zákon, který by měl vyřešit krizi bydlení

Echo týdne: Scruton, ministři a Velikonoce ● Analýza: Má sex nějakou budoucnost? ● Rozhovor: Macron z nás má strach ● Komentář: Agent, nebo užitečný idiot? ● Umění a kritika: Temný dinosaurus

Miliony za klikání myší E-sporty chtějí i na olympijské hry
SPECIÁL VÝLETY: Od vodníka k Babičce a ještě dál Po stopách Karla Čapka a Boženy Němcové

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.