Změny v představentsvu Českých drah. Novým předsedou je Miroslav Kupec

Nový šéf představenstva

Změny v představentsvu Českých drah. Novým předsedou je Miroslav KupecAKTUALIZOVÁNO
Miroslav Kupec Foto:

Foto: Web Českých drah Železničář

1
Domov

Dozorčí rada Českých drah v úterý obměnila vedení státního dopravce. Pavel Krtek skončil v čele představenstva, nahradil ho Miroslav Kupec. Krtek byl následně zvolen místopředsedou představenstva. Z pětičlenného představenstva podniku dozorčí rada odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana. Na dvě neobsazená místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení. Informoval o tom mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Pro personální změny ve vedení společnosti se v minulosti vyslovil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Současnému managementu vyčítá pomalou liberalizaci provozu na železnici.

Změny jsou účinné k úterku, uvedl Joklík. Doplnění představenstva drah dvěma členy bude podle něj provedeno „na základě výběrového řízení dle potřeb posílení kompetencí ve vybraných úsecích“. Podle serveru zdopravy.cz jsou odvolaní členové představenstva Bělčík a Urban považováni za zástupce ČSSD.

Podle ministra Ťoka je cílem personálních změn posílit České dráhy a připravit je na otevírání trhu. „Souhlasím s názorem dozorčí rady ČD, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ uvedl Ťok v tiskové zprávě.

Jednání o personálních změnách ve vedení firmy se na úterním zasedání dozorčí rady očekávalo. Část dozorčí rady v červenci odvolal Řídící výbor ČD a Ťok tehdy mezi hlavní cíle nově složené rady zařadil vypsání výběrového řízení na nový management podniku. Obměněná rada na prvním zasedání v srpnu zvolila do svého čela Petra Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23.400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.

Čtěte také: Dozorčí rada ČD má nového šéfa. Bývalého ministra dopravy Petra Moose

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.