Jeho kráva zabila turistku a farmář musí platit pozůstalým. Verdikt soudu může dopadnout na turistiku

Turismus v ohrožení?

Jeho kráva zabila turistku a farmář musí platit pozůstalým. Verdikt soudu může dopadnout na turistikuNOVÉ
Kráva Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět

jhr Echo24

Soud v rakouském Innsbrucku nařídil v pátek farmáři, aby zaplatil náhradu škody rodině německé turistky, kterou na vycházce v Alpách usmrtila jedna z jeho krav. V alpských zemích se dokonce ozývají hlasy upozorňující, že útoky krav na lidi jsou natolik časté, že by případy jako tento mohly mít negativní vliv na horský turismus, píše server Deutsche Welle.

Soud farmáři uložil vyplatit manželu a synovi oběti 180 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 4,6 miliony korun. K tomu jim musí měsíčně posílat dalších 1500 eur (cca 38,5 tisíc korun). K incidentu došlo v roce 2014, když farmářovu krávu podráždil pes, který doprovázel ženu na vycházce. Kráva se vyřítila na oba dva. 

„Jako majitelka zvířete měla oběť vědět, že krávy, které se starají o mláďata, mohou být agresivní a že psi na to mohou zareagovat,“ zaznělo u soudu s tím, že pes byl však na vodítku a „pravděpodobnost takového bezprostředního útoku byla velmi malá“. Verdikt bude zřejmě napaden u vyšší instance, upozorňuje Deutsche Welle.

Podle rakouské zemědělské komory by verdikt soudu, kdyby zůstal nezměněn, mohl vést až k uzavření horských turistických stezek. Její předseda Georg Strasser se nechal slyšet, že nevodit psy do okolí dalších zvířat by při turistice měla být záležitost selského rozumu. „Je třeba zodpovědnost a zdravý rozum,“ řekl.

Útoky krav na lidi, a to nejen v Alpách, nejsou přitom ničím příliš neobvyklým. Dochází k nim údajně v několika tisících případech ročně. V řadě případů končí těžkými zraněními nebo i smrtí. Německý deník Die Welt před časem informoval, že ročně v Evropě zaznamenávají až 10 úmrtí po útoku skotem, na celém světě to jsou pak desítky případů ročně. V poslední době se navíc v této souvislosti začaly právě v alpských zěmích objevovat pokyny pro turisty, jak se mají zachovat, když procházejí okolo ohrady či obecně pastvin se skotem.

Turismus je pro Rakousko klíčovou oblastí. Podle statistik OSN se tato alpská republika obvykle pohybuje ve dvacítce turisticky nejatraktivnějších zemí. Zájemce lákají právě horské túry v Alpách nebo lyžování. 

Čtěte také: VIDEO: Svět fascinuje druhý největší vůl světa. Samce neporazí, na řezníky je moc obří

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.