1 Spokojenost Čechů v NATO

S členstvím v NATO jsou spokojeny zhruba tři pětiny Čechů, více muži a mladší lidé

, Nové

Témata: , ,

Téměř tři pětiny lidí jsou podobně jako v předchozích letech spokojeny s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO). Opačný názor má 22 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podobně jako loni považuje 45 procent členství v NATO za záruku nezávislosti ČR a stejný podíl respondentů si myslí, že členství je naopak formou podřízení se cizím mocnostem.

Podle CVVM členství v NATO schvalují více muži (62 procent) než ženy (54 procent), dále spíše mladší lidé do 30 let, osoby s vyšším vzděláním, lepší životní úrovní a lidé s pravicovou politickou orientací. Od roku 2014 se podíl spokojených Čechů s členstvím v NATO pohybuje mezi 56 a 58 procenty, nejnižší za poslední dekádu byl v lednu 2013 (50 procent). Nespokojených je o tři procentní body více než loni.

Čtěte také: Merkelová řešila v Bratislavě na setkání V4 unijní rozpočet

Fakt, že je Česko součástí aliance, zajišťuje zemi mír a bezpečnost podle 54 procent respondentů. Naposledy byl tento podíl pod 50 procenty v roce 2007. V posledních dvou letech se zároveň oproti předchozím několika letům snížil počet lidí, kteří mají dojem, že členství zvyšuje nebezpečí vtažení Česka do vojenského konfliktu: loni i letos se tak vyjádřilo 37 procent oslovených.

Členství ČR v alianci pak zvyšuje mír a stabilitu v Evropě podle 63 procent respondentů. Každý čtvrtý má naopak dojem, že členství zvyšuje v Evropě napětí a nejistotu. I tyto ukazatele jsou srovnatelné s posledními lety.

Průzkumu Naše společnost se mezi 5. a 17. lednem zúčastnilo 1087 respondentů starších 15 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.