S členstvím v NATO jsou spokojeny zhruba tři pětiny Čechů, více muži a mladší lidé

Spokojenost Čechů v NATO

S členstvím v NATO jsou spokojeny zhruba tři pětiny Čechů, více muži a mladší lidéNové 1
Domov

Echo24

Téměř tři pětiny lidí jsou podobně jako v předchozích letech spokojeny s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO). Opačný názor má 22 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podobně jako loni považuje 45 procent členství v NATO za záruku nezávislosti ČR a stejný podíl respondentů si myslí, že členství je naopak formou podřízení se cizím mocnostem.

Podle CVVM členství v NATO schvalují více muži (62 procent) než ženy (54 procent), dále spíše mladší lidé do 30 let, osoby s vyšším vzděláním, lepší životní úrovní a lidé s pravicovou politickou orientací. Od roku 2014 se podíl spokojených Čechů s členstvím v NATO pohybuje mezi 56 a 58 procenty, nejnižší za poslední dekádu byl v lednu 2013 (50 procent). Nespokojených je o tři procentní body více než loni.

Čtěte také: Merkelová řešila v Bratislavě na setkání V4 unijní rozpočet

Fakt, že je Česko součástí aliance, zajišťuje zemi mír a bezpečnost podle 54 procent respondentů. Naposledy byl tento podíl pod 50 procenty v roce 2007. V posledních dvou letech se zároveň oproti předchozím několika letům snížil počet lidí, kteří mají dojem, že členství zvyšuje nebezpečí vtažení Česka do vojenského konfliktu: loni i letos se tak vyjádřilo 37 procent oslovených.

Členství ČR v alianci pak zvyšuje mír a stabilitu v Evropě podle 63 procent respondentů. Každý čtvrtý má naopak dojem, že členství zvyšuje v Evropě napětí a nejistotu. I tyto ukazatele jsou srovnatelné s posledními lety.

Průzkumu Naše společnost se mezi 5. a 17. lednem zúčastnilo 1087 respondentů starších 15 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.