1 Vyšetřování policejního zákroku

Policisty, kteří se zbraní v ruce vyběhli na řidiče, stále prověřuje GIBS

NOVÉ

Témata: , ,

Generální inspekce bezpečnostních sborů popřela tvrzení advokáta Ronalda Němce, že policisté, kteří v Plzni loni v září tvrdě zadrželi řidiče proto, že na ně údajně blikal dálkovými světly, odešli sami do civilu. Policisté jsou podle GIBS stále vyšetřováni a nikdo zatím nebyl obviněn.

Advokát řidiče Ronald Němec ve čtvrtek uvedl, že si policisté požádali o výsluhy a odešli k 1.1.2018 do civilu. Toto jeho sdělení publikoval i server Echo24. GIBS ale v pátek vydala prohlášení, ve kterém tyto informace popírá. „K dnešnímu dni jsou oba příslušníci Policie ČR stále ve služebním poměru k bezpečnostnímu sboru a informace o jejich odchodu do „civilu“, zveřejněné na některých internetových serverech, se nezakládají na pravdě,“ píše se v prohlášení. Ivo Mitáček z GIBS připomněl, že setrvání příslušníků ve služebním poměru nebo jejich odchod do civilu nemá vliv na vedené trestní řízení ani jejich výsluhové nároky.

Vůči Němcovu tvrzení se ostře ohradil také právník jednoho z prověřovaných policistů Zdeněk Honzík. „Informace jsou zcela nepravdivé. Žádní příslušníci, kterých se to týká nepodali žádnou žádost o ukončení služebního poměru. Vše je teprve v šetření. Začnu se obracet na Advokátní komoru, protože pan Němec od samého počátku šíří lži,“ uvedl v pátek pro Echo24 Honzík.

Server Echo24 následně znovu ověřoval tvrzení advokáta Němce. Ten poté uvedl, že informace získal od novinářky z Karlovarského deníku. „Bylo jí to sděleno neoficiálně,“ řekl Němec bez dalšího upřesnění o jeho zdroji.

Loni v září zastavili dva vysoce postavení policisté plzeňského krajského ředitelství v civilu v civilním neoznačeném autě vůz řidiče z Karlovarska, který na ně údajně předtím blikal. Policista se pak měl se zbraní v ruce dožadovat řidičových dokladů. Video z autokamery, které incident zachycuje, zveřejnil řidičův právník Němec a podal i trestní oznámení.

Inspekce se ohradila i proti kritice, která na její adresu zaznívala kvůli údajné netransparentnosti vedeného řízení. Řidič kontrolovaného auta si totiž stěžoval, že nemůže nahlédnout do spisu. „Nejen tato stížnost, ale i celý postup GIBS byl přezkoumán dozorovým státním zástupcem a nebylo shledáno žádné pochybení na straně inspekce. Důvody k takovému zákonnému postupu GIBS nemohou být námi zveřejněny ani dále komentovány,“ konstatoval Mitáček.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.