Jízda na elektrokoloběžce škodí klimatu víc než jízda autobusem, tvrdí studie
SDÍLENÉ KOLOBĚŽKY
Na první pohled se může zdát, že jsou elektrické koloběžky ekologickou variantou pohybu po městě, jelikož neprodukují skleníkové plyny a nepřispívají k ucpaným silnicím. Podle americké studie je ale ve skutečnosti ekologičtější využití městských autobusů, protože procesy spojené s výrobou a snahou každý večer posbírat, nabít a vrátit koloběžky na místo vytváří značné množství emisí. O studii informuje deník The Guardian.
Jízda na elektrické koloběžce přeneseně vyprodukuje více škodlivých emisí na jednu míli (přibližně 1,6 km) než jízda autobusem, na kole, na mopedu či pohyb pěšky, uvádí ve své studii vědci z North Carolina State University. Podle nich sice nejsou samotné koloběžky nevlídné k životnímu prostředí, problémem jsou spíše materiály k výrobě rámu, kol a baterií a následný proces, při němž se společnosti snaží posbírat na konci každého dne koloběžky kvůli nabití baterií a následně je opět rozvést po okolí.
To vše má mít velký dopad na tvorbu emisí. „Tvrdí, že jsou šetrní k Zemi a potenciálně bezemisní,“ říká jeden z autorů studie Joe Hollingsworth s tím, že jejich výsledky hovoří o něčem jiném. Výzkumníci rozebrali jeden z prototypů elektrických koloběžek a teoreticky spočetli množství emisí, které vznikne v procesu jeho výroby. Je to až 50 % emisí, což je podle studie velký problém ve spojení s tím, jak často dochází k ničení koloběžek.
V roce 2018 využili podle statistik lidé jen v USA sdílené koloběžky k uskutečnění více než 38 milionů jízd.