„Stručně a jasně. Tak snad už to všichni pochopí.“ I Britové mají úřední maturity, hájí Babiš svůj návrh
ÚŘEDNÍ MATURITY
Premiér Andrej Babiš (ANO) nadále obhajuje úřední maturity, ačkoliv se proti tomu postavili nejen politici, ale také například rektoři vysokých škol. Babiš v úterý večer na svém twitteru v sérii videí zopakoval, že úřední maturita by byla dobrovolná, že se jedná pouze o výjimečnou situace, která se nebude opakovat. Své argumenty opřel především o zkušenosti ze zahraničí, kde prý s úředními maturitami není žádný problém. Vychvaloval v této souvislosti britské univerzity a navrhl tři možné způsoby maturit.
„Je to dobrovolné. Je to výjimečná situace. Je to jednorázové. Doufejme a určitě se to nebude opakovat,“ řekl Babiš. „Zkusme vnímat tu situaci. Já myslím, že bychom měli zohlednit všechny aspekty pandemie pro naše maturanty,“ řekl Babiš. „Já jsem o tom přemýšlel a například se nabízí debata, že by byla klasická maturita pro všechny studenty, kteří po střední škole chtějí pokračovat na vysokou školu. Potom by mohla být upravená podoba, tedy lehčí verze maturity pro studenty, kteří nemají ambici pokračovat na vysoké školy Třetí variantou je ta úřední maturita, znovu opakuji dobrovolně,“ dodal Babiš.
„Máme svobodu, každý si může vybrat. Pouze pro studenty, kteří doloží, že neměli možnost se účastnit na dálku plnohodnotně výuky. A rozhodoval by o tom ředitel. Takže je potřeba vést o tom debatu a ne to hned zamítnou, protože to navrhl Babiš,“ řekl premiér.
MATURITY. Stručně a jasně. Tak snad už to všichni pochopí 🙂 pic.twitter.com/bJJMDBFbG2
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 9, 2021
Británie jako vzor
Babiš se v jednom z videí oháněl zkušenostmi z Velké Británie, která má podle něj velmi kvalitní školství. Uvedl mimo jiné, že tamní univerzity jsou ve světových žebříčcích mnohem výše než univerzity české. „Nikdo tak snad nebude zpochybňovat britské školství,“ řekl Babiš. „No a v té Británii za roky 2020 a 2021 ty maturity zrušily. Známky určují učitelé na základě dané metodiky. V době pandemie je prostě potřeba ulevit studentům. Podobně to dělá třeba Kanada, Norsko či Francie,“ prohlásil Babiš.
Babiš také hovořil o loňských maturitách na Slovensku. „Do 12. května 2020 měli učitelé nahlásit známky. Pokud někdo nesouhlasil, mohl být ústně přezkoušen. Tuto možnost využilo asi 300 studentů,“ uvedl Babiš. Dodal, že přes tři tisíce studentů ze Slovenska se i s úřední maturitou dostalo na české univerzity. Reagoval tak na kritiku ze strany českých rektorů.
České konference rektorů totiž ve svém prohlášení uvedla, že je premiérův návrh nezodpovědný, nekoncepční a ve svém důsledku škodlivý pro konkurenceschopnost mladé generace v ČR. „ČKR se vší vážností apeluje na Vládu České republiky, aby odolala populismu a zamezila hazardu s budoucností země,“ stojí v prohlášení rektorů, ve kterém podpořili odmítavé stanovisko středoškolských asociací.
„Když to rektorům nevadilo u slovenských studentů, proč jim to vadí u těch českých, to nechápu,“ uvedl premiér Babiš v sérii videí.
Nesouhlasí ani ministr Plaga
S návrhem premiéra Babiše na udělení úřední maturity nesouhlasí ani ministr školství Robert Plaga (ČSSD). Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách. Maturitní zkouška je podle něj nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by podle něj znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání.
„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je namístě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,“ uvedl v pondělí ministr školství, který ještě bude s Babišem o návrhu jednat.