17. listopad: Fiala varoval, že v Česku působí proruská dezinformační scéna a snaží se obyvatele znejistit
17. LISTOPAD
Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu a nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie. Ukazuje na to, že je třeba o svobodu a demokracii pečovat, řekl dnes na pražské Národní třídě premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal.
Fiala připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci proti komunistickému režimu v roce 1989. "Sedmnáctý listopad je v mnoha směrech svátkem mladých lidí. Byli to studenti, kdo se postavili nacistické okupaci, byli to studenti, kteří spustili v roce 1989 ten řetěz událostí," řekl.
"Vím, že jsou pro mladé lidi svoboda a demokracie samozřejmost, ale současně jsou si vědomi jejich hodnoty," uvedl premiér. Podle něj je pro zachování demokracie důležité, aby v ni věřili právě mladí. Fiala vyjádřil přesvědčení, že naprostá většina mladých lidí takové hodnoty zastává.
20:10 Karnevalový průvod v Praze připomněl válku na Ukrajině, šly desítky masek
Desítky lidí v maskách se v Praze účastnily 11. ročníku Sametového posvícení, které mělo tentokrát kvůli válce na Ukrajině odlišnou podobu. V předchozích deseti letech byla akce spíše satirickým karnevalem, letos se pořadatelé chtěli obejít bez satiry. Motto akce znělo Výlet ještě neskončil. Odkazovalo na to, že řada ukrajinských rodin je téměř devět měsíců na nuceném útěku ze své země.
18:50 Shromáždění u bývalého Stalinova pomníku varovalo před obnovením cenzury
Varování před obnovením cenzury a omezením plurality názorů kvůli boji s dezinformacemi byly hlavními tématy shromáždění za svobodu slova, které se dnes konalo na místě bývalého Stalinova pomníku v Praze. Jeho aktéři poukazovali také na blokování diskutérů na sociálních sítích za jejich příspěvky, které se údajně nijak neprovinily pravidlům debaty například použitím vulgarismů. Setkání se zúčastnilo na sedm desítek lidí. Například Oldřich Kužílek spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím či Gabriela Sedláčková ze Spoklečnosti pro obranu svobody projevu.
16:50 Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost, zahrají i Pussy Riot
Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, který již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Pětihodinový program, který je také připomínkou důležitosti demokratických hodnot a občanské sounáležitosti, nabídne desítky hudebních čísel. Převážně domácí muzikanty letos doplní ruská punková kapela Pussy Riot, která patří k významným kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. Už na začátku koncertu se na Václavském náměstí shromáždily tisíce lidí.
16:00 K památníku na Národní třídě přišlo několik prezidentských kandidátů
K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. Jako první dorazil předseda ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer (nezávislí) a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.
15:20 Pochodu za demokracii se účastní stovky lidí, podporují Ukrajinu
Pochodu za demokracii se v Praze účastní stovky lidí. Vyjadřují také podporu napadené Ukrajině. V 15:30 vyrazili z ulice Na Slupi a chtějí jít přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Má jít o tichou akci, žádné proslovy se nechystají. ČTK to řekl organizátor Matěj Hlavatý.
15:00 Tisícová protivládní demonstrace míří k České televizi
V pražské Opletalově ulici poblíž Hlavního nádraží se sešli účastníci protestního shromáždění, které svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Krátce po 14:00 se vydali na pochod, přes magistrálu chtějí dojít k budově České televize, kde chtějí demonstrovat „za umožnění vystoupení ve vysílání ČT“. Podle informací deníku Echo24 se pochodu účastní tisíce lidí a na Kavčích horách už na demonstranty čekají protidemonstranté podporující ČT.
14:00 Rektoři na Albertově děkovali studentům a zdůraznili nutnost péče o svobodu
Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Rektoři a zástupci akademiků i studentů po poledni ve svých projevech také připomněli odvahu studentů z obou let a poděkovali současným vysokoškolákům, kteří pomáhali ukrajinským uprchlíkům i při zvládání dopadů covidu-19. Vyzdvihli také, že je třeba pečovat o svobodu i vzájemné porozumění ve společnosti.
12:00 Na shromáždění na Albertově dnes dopoledne dorazily stovky lidí
Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Atmosféra je poklidná. Nyní mají proslovy rektoři vysokých škol a zástupci studentů.
11:20 Rakušan: Výročí 17. listopadu má letos nový rozměr kvůli válce a krizi
Představitelé STAN dnes před 10:00 položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Doprovázelo je překřikování příznivců a odpůrců vlády. Letošní výročí sametové revoluce má podle předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana nový rozměr, protože se kousek od českých hranic válčí a země je v krizi, kterou Evropa od druhé světové války nezažila.Rakušan rovněž zmínil, že 17. listopad je i výročím událostí z roku 1939, kdy se stateční studenti postavili nacistické totalitě. Jeho přítomnost doprovázeli někteří přítomní lidé výkřiky: „Hanba vládě“ a „Rakušan fašista“. Podle Rakušana je výdobytkem demokracie i to, že si každý může vykřikovat co chce.
11:00 Jurečka poděkoval všem, kteří dokázali vzdorovat komunistickému režimu
K pamětní desce 17. listopadu na pražské Národní třídě dorazil dnes dopoledne také předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poděkoval všem, kteří přes 40 let dokázali vzdorovat komunistickému režimu i za cenu osobních obětí. Díky podle něj patří i těm, kteří okolo 17. listopadu 1989 projevili odvahu a začali jasně říkat své názory.
10:42 Vystrčil: Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu
Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Při připomínce 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů. „Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost,“ řekl Vystrčil. Parafrázoval přitom knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, že kdo ovládá minulost, ovládne budoucnost. Podle Vystrčila je třeba připomínat pravou tvář komunistického totalitního režimu, který znemožňoval lidem svobodně se vyjadřovat nebo studovat.
10:14 Vytvořte si vlastní Antikód na Bořislavce
Dosud největší výstava Havlových Antikódů se při příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii otevírá 17. listopadu 2022 na pražské Bořislavce. Volně přístupná vernisáž, v jejímž úvodu vystoupí i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bude pokračovat diskuzí s Annou Freimanovou a dalšími osobnostmi. Tematické odpoledne doplní vystoupení jazzové skupiny Organic Quartet, kterou vede držitel ocenění Grammy Ondřej Pivec. Akce začíná ve 14:00 ve foyer KKCG v Bořislavka Centru.
09:56 Šmarda na Národní třídě varoval před ohrožením společenské soudržnosti
Předseda ČSSD Michal Šmarda si dnes dopoledne na pražské Národní třídě připomněl památku 17. listopadu 1989. Po položení květin u památníku varoval, že demokracie je v ohrožení vždy, když je ohrožena společenská soudržnost. Česká společnost podle něj musí najít sílu i k překonání současné krize.
09:14 Babiš položil květiny k památníku 17. listopadu, lidé na něj křičeli
Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dnes ráno po 08:00 položil květiny u pamětní desky 17. listopadu, který se podle něj pojí se svobodou vyjadřování názorů nebo možností cestovat. Několik lidí na Babiše při pokládání květin křičelo. Babiš podle svých slov přišel vzdát úctu lidem, kteří bojovali proti totalitnímu režimu a hlavně demonstrantům, kteří byli na Národní třídě zmláceni komunistickou policií. „17. listopad pro mě v první řadě znamená svobodu pohybu, žádné výjezdní doložky, dále svobodu slova, svobodné volby a možnost podnikat,“ řekl novinářům.
08:43 „Sedmnáctý listopad je jedním z nejvýznamnějších dnů v historii naší země,“ prohlásil o svátku Fiala
„Současně si dnes připomínáme 17. listopad 1989, tedy den, který je symbolem pádu komunistického režimu a jehož události vedly k návratu svobody a demokracie do naší země,“ napsal premiér Petr Fiala na Twitteru. „Jsem hrdý na to, že naše vláda stojí a vždy bude stát na straně demokracie, o kterou jsme v listopadu 1989 usilovali,“ dodal premiér.
Milí přátelé,
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 17, 2022
sedmnáctý listopad je jedním z nejvýznamnějších dnů v historii naší země… pic.twitter.com/yfemMUDoYE
08:32 Politici uctí památku 17. listopadu na Národní třídě
Česko si dnes připomíná 33 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. K památníku 17. listopadu na Národní třídě od časného rána lidé chodí zapalovat svíčky a stojí u něj čestná stráž skautů a sokolů. Národní třída je uzavřena pro tramvajový i automobilový provoz. Na místě dohlíží policie v uniformách i v civilu. Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dnes ráno po 08:00 položil květiny u pamětní desky 17. listopadu. Několik lidí na něj křičelo. Řečníci u Hlávkovy koleje připomněli oběť studentů z roku 1939 i solidaritu tehdejších škol v zahraničí.
Podle Fialy je v současnosti víc než dřív patrný význam svobody. "Teď, kdy nedaleko nás je válka, musíme o svobodu, demokracii pečovat," řekl. Varoval, že v Česku působí proruská dezinformační scéna, která se snaží zdejší obyvatele znejistit.
Fialu ale nezneklidňují protesty, které se proti jeho vládě dnes chystají. "I protesty a vyjadřování radikálních názorů patří k demokracii. To mě nezneklidňuje, naopak to ukazuje sílu naší demokracie," řekl. Podle něj je demokracie kritickou diskusí, při níž ale lidé musí dodržovat zákonná pravidla.
Premiér dorazil na Národní třídu společně s dalšími lídry koalice Spolu Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). U památníku 17. listopadu 1989 ho vítal potlesk, ale i výkřiky "Fiala je kolaborant".
Fiala se na Národní třídě setkal také se studentskými aktivisty, kteří v uplynulých dnech organizovali vysokoškolskou stávku za klima. Odmítl ale jejich kritiku, že kabinet dělá málo pro ochranu klimatu. "Respektuji vaši nespokojenost, vnímám ji. Vláda v této věci není lhostejná, dělá kroky, postupujeme kupředu. Jsme přesvědčeni, že pro to děláme hodně a tak rychle, jak můžeme, abychom si s klimatickou změnou poradili," řekl.