5 Vizuální smog

Jednotný vzhled prodejen? V Brně zmizí z výloh a ulic křiklavé reklamy

, NOVÉ

Témata: ,

Křiklavé cedule a nevkusné výlohy zmizí z domů, které patří radnici městské části Brno – střed. Schválila si totiž „manuál dobré praxe“, který radí, jak bojovat s vizuálním smogem. Podle člena rady této městské části, Svatopluka Bartíka, manuál nepřináší zákazy či regulace, ale namísto toho shrnuje a deklaruje metodický přístup orgánů památkové ochrany.

Ve stostránkovém dokumentu jsou hlavně příklady, jaká reklama je pro historické centrum města vhodná. Má jít především o to, aby byly sjednocené styly výloh nebo vývěsných štítů každého domu.

Autorka manuálu Veronika Nováková v zdůrazňuje, že její koncept neznamená, že mají prodejny vypadat stejně ve všech ulicích. „Zásadní je, aby majitel nemovitosti koncepčně řešil značení všech obchodů. Nejde o to sjednocovat všechny obchody v Brně – středu, ale v rámci jednoho domu by se měly chovat podobně,“ píše Nováková. „Měly by mít třeba stejný materiál, umístění ve stejné výšce, velikost a podobně, aby vynikla fasáda, architektura domu,“ dodala.

Podle České televize se však manuálem bude řídit vedení centrální městské části Brna při schvalování nových reklam v městské památkové rezervaci.

Se sjednocováním reklamních cedulí už město začalo například na Moravském náměstí. Změnily se tak výkladní skříně vinotéky a obchodu se zeleninou, který je hned vedle. „Vůbec mi to nevadí, naopak,“ řekl majitel obchodu Vardan Chačatryan.

Autorka projektu Nováková, která se vizuálním smogem věnovala v diplomové práci a svoji studii potom prezentovala zástupcům městské části. Podle ní by bylo skvělé, kdyby se kýčových reklam a nevkusných výloh zbavilo celé městské centrum.

U soukromých domů ale záleží na jeho majiteli. „Městská část nemůže toto vydat jako nařízení, ale manuál má doporučující charakter a my věříme, že se podle něho majitelé domů budou řídit,“ prohlásila mluvčí městské části Brna Kateřina Dobešová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Brno chce postavit budovu magistrátu pro 1100 zaměstnanců za 1,5 miliardy korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.