Válková spolupracovala s rudým prokurátorem Urválkem. Netušila jsem, kdo to je, hájí se
Válkové minulost
Kandidátka na ombudsmanku a bývalá Babišova ministryně spravedlnosti Helena Válková má nečekaný problém se svou minulostí z dob komunismu. Spolupracovala totiž v minulosti i s rudým prokurátorem Josefem Urválkem, který poslal na smrt ve vykonstruovaných procesech desítky lidí včetně Milady Horákové. Informaci jako první přinesl server Info.cz. Podle premiéra Andreje Babiše jsou obvinění závažná a musí se vysvětlit.
Tehdejší členka komunistické strany v 70. a 80. letech hájila zákony, které byly podle historika Petra Blažka namířeny proti disidentům. Válková je favoritkou prezidenta Miloše Zemana na místo ochránkyně lidských práv. Zda hlava státu trvá na nominaci, nechtěl mluvčí Hradu deníku Echo24 sdělit.
„K věci by se především nejprve měla vyjádřit profesorka Válková,“ řekl pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ta na dotazy deníku Echo24 zatím nereagovala. Pro Deník N však uvedla, že netušila, kdo Urválek je. „Ano, teď po roce 1989 to víme všichni. Ve výzkumném ústavu kriminologickém s ním pracovalo víc lidí,“ uvedla pro Deník N Válková.
Válková se brání tvrzení, že v době komunismu v časopise Prokuratura hájila zákony namířené proti disidentům. „To je příšerné. Je to tak urážlivé a nepravdivé! Institut ochranného dohledu, na kterém jsem v institutu dělala, byl politicky zneužit,“ uvedla bývalá ministryně.
Válková navíc chce proti nařčení zvažovat právní kroky. „Práce, která stála u zrodu našich aktivit humanizovat trestní justici, tak bude vydávána za něco, co vedlo k nějakému zneužívání vůči politickým disidentům? Na jedné straně bych se tomu ráda zasmála, ale na druhé straně je to taková sprosťárna a navíc důkaz, že když se člověk pohybuje v politice, tak musí počítat s podrazy všeho druhu. Má to ale svou hranici,“ uvedla pro ČT.
„Je to útok na mě jako na odborníka. A budu se bránit právní cestou. Budu to konzultovat s odborníky, kteří jsou specializovaní na ochranu osobnosti,“ napsala v komentáři pro ČTK. „To, co bylo publikováno, je nejen lež a pomluva, ale současně to svědčí o nekompetentnosti. Ochranný dohled zakotvený v zákoně od roku 1973 byl určený jako opatření, kterým se kontrolovali pachatelé závažné násilné a sexuální kriminality, recidivisté. Jeho účinnost se sledovala výzkumem. A na tom výzkumu jsem se podílela. Právě o tom výzkumu pachatelů obecné kriminality jsem publikovala odborný text, který byl dnes zveřejněn a překroucen zcela lživě ve snaze mě absolutně diskreditovat,“ uvedla Válková.
Podle ministra vnitra a šéfa vládní sociální demokracie Jana Hamáčka by měla Válková vysvětlit své články z minulého režimu. „Pro mě je to nová informace, já jsem to nevěděl, nebylo to veřejně známo v době, kdy paní Válková byla ministryní spravedlnosti. Teď je asi čas, aby se vyjádřila ona,“ řekl Hamáček. „Je to něco, co mě znepokojuje, protože jméno prokurátora Urválka je nechvalně známé z politických procesů a určitě to neprospěje image úřadu. Ale nechci nikoho soudit bez toho, že bych mu dal šanci situaci vysvětlit. Očekávám, že paní profesorka se k tomu vyjádří, až poté budeme moci zaujímat nějaká stanoviska,“ doplnil vicepremiér.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci pro deník Právo uvedl, že obvinění vůči Válkové jsou závažná, musí je podle něj vysvětlit. Nechtěl spekulovat, zda by měla stáhnout kandidaturu na ombudsmanku, nebo se vzdát pozice zmocněnkyně pro lidská práva.
Opozice žádá Zeman ke stažení návrhu na ombudsmanku
Historik Petr Blažek na svém facebookovém profilu zveřejnil stranu odborného článku, který spolu Válková s Urválkem vypracovali. „Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití. V průběhu výkonu trestu odnětí svobody je na odsouzeného působeno různými výchovnými prostředky, s cílem dosáhnout jeho úplné resocializace. Přesto však tvoří mezi odsouzenými značný podíl osoby, které zůstávají i po propuštění na svobodu vzhledem k vysokému stupni narušení jejich osobnosti nebezpečím pro společnost,“ uvádí duo Válková Urválek v textu.
Svou minulostí Válková pobouřila zejména opoziční poslance. „Své kontakty by měla vysvětlit paní Válková detailněji. Každopádně Josef Urválek s jeho podílem na politických procesech 50. let je natolik odpornou postavou, že by paní Válková měla být soudná a svou kandidaturu sama stáhnout. Neumím si představit, že by jí někdo z hnutí STAN dal hlas,“ řekl pro Echo24 předseda STAN Vít Rakušan.
Podobné vyjádření poskytla deníku Echo24 i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Zatímco Otakar Motejl obhajoval za normalizace politické vězně a současná ombudsmanka byla za minulého režimu vězněna, paní Válková byla zarytou členkou KSČ a jak vidět s komunistickými prokurátory se aktivně podílela na potlačování práv disidentů a nepohodlných občanů. Pro mě absolutně nemá morální kvality pro funkci veřejné ochránkyně práv ani zmocněnkyni vlády pro lidská práva. TOP 09 Helenu Válkovou určitě nepodpoří,“ uvedla Pekarová Adamová.
K Válkové se vyjádřila také poslankyně ODS Miroslava Němcová. „Poslankyně za hnutí ANO JUDr. Helena Válková se v době komunistického totalitního režimu věnovala obhajobě institutu ochranného dohledu, který byl převzat ze sovětské praxe. Přitom musela vědět, že v naší zemi sloužil i k perzekuci politických odpůrců režimu a byl hojně využíván k šikaně disidentů zejména po vzniku Charty 77. JUDr. Helena Válková toto téma zpracovávala v odborných textech, jeden z nich vytvořila ve spolupráci s nechvalně známým JUDr. Urválkem, na jehož kontě je řada justičních vražd, nejznámější je jeho podíl na odsouzení a zavraždění Milady Horákové,“ uvedla ve vyjádření zaslané serveru Echo24.
„To, že Helena Válková zastává funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva a oznamuje kandidaturu do funkce veřejné ochránkyně práv, je ve světle informací o jejím působení před rokem 1989 skandální. Je výsměchem všem odpůrcům a obětem komunistického režimu v naší zemi. Zároveň jde o další mimořádné selhání premiéra i prezidenta, kteří ji podporují. ODS její nominaci na jakoukoli funkci spjatou s obhajobou lidských práv považuje za nepřijatelnou a odmítá ji,“ dodala.
Minulost Válkové považují za problém také Piráti. „To je velmi závažné zjištění, pokud tomu tak je. Již dříve jsem upozornil, že členství v KSČ i výrazná loajalita vůči Andreji Babišovi, proti kterému má hájit zájmy utiskovaných občanů, je problém. Ve volbě jsou i lepší kandidáti, například Vít Alexander Schorm, kterého již podpořili i pirátští senátoři,“ uvedl pro Echo24 předseda strany Ivan Bartoš.