Když se k moci derou teroristé
ECHOPRIME
Je již dobrým zvykem trnout hrůzou nad výsledky voleb v nejrůznějších zemích Západu. Kde se dostanou k moci populisté? Hrozí průlom levicových nebo pravicových extremistů? Dopadne referendum podle plánu? Polsko a Maďarsko jsou považovány za černé ovce EU, establishment se hrozí momentu, kdy se v Itálii dostane ke kormidlu Matteo Salvini. Ať si o nejrůznějších evropských kontroverzních stranách a politicích myslíme cokoli, nelze jim upřít jedno, nedisponují ozbrojenou milicí a na rukou nemají nezpochybnitelně krev. V minulých dnech vyhrála v členském státu EU volby strana, o které to neplatí.
Řeč je o irské straně Sinn Féin (My sami). Ta působí v obou částech ostrova, v Irské republice i v Severním Irsku, jež patří Velké Británii. Vznikla jako politické křídlo teroristické nacionalistické organizace IRA, násilně se snažila sjednotit irský ostrov a má na svědomí přes 1700 životů. Řada čelných představitelů strany se na krvavých útocích podílela. Ve volbách 8. února získala Sinn Féin 24,5 %, a těsně tak porazila dvě tradiční irské strany, které se střídaly u moci od založení státu. Strana Fianna Fáil (Vojáci osudu) získala 22,2 % a Fine Gael (Klan Keltů) 20,9 %. Je potřeba dodat, že na počet získaných mandátů vyhrála Fianna Fáil s 38 křesly. Sinn Fein jich obdržela 37, přesto si dělá nárok na sestavování vlády. Fine Gael má 35 mandátů.
Vzestup to byl neočekávaný. Průzkumy ho zachytily teprve pár dní před volbami. Překvapeni byli i sami Sinn Féin. Strana postavila pouze 42 kandidátů, možné maximum bylo 160.