1 Stávka v Brazílii

Stávka řidičů ochromila Brazílii. Chybí pohonné hmoty, dochází potraviny

, Nové

Témata: ,

V Brazílii sedm dní stávkovali řidiči kamionů. Zablokovali hlavní silnice, stávka způsobila nedostatek paliva na čerpacích stanicích i zboží v obchodech. Řidiči měli v plánu v demonstracích pokračovat, dokud se nesníží ceny pohonných hmot. Brazilský prezident oznámil, že přistupuje na požadavky řidičů, stávka ale mezitím paralyzovala celou zemi.

Podle místního listu Folha de Sao Paulo stávka od svého začátku 21. května způsobila ztráty téměř tři miliardy dolarů (66 miliard Kč). Brazilská společnost pro živočišné bílkoviny (ABPA) varovala, že kvůli nedostatečnému zásobování může v následujících dnech uhynout až miliarda kuřat a 20 milionů prasat, ke kterým se přes blokádu nedostanou zásoby krmení. 

Některá brazilská města včetně největšího Sao Paula vyhlásila kvůli nedostatku paliv způsobenému blokádou stav nouze. Kvůli neprůjezdným zásobovacím cestám začaly v některých obchodech docházet potraviny a lidé ve velkém nakupovali zásoby. Zavřena byla řada škol, aerolinky zrušily desítky letů a některé podniky přerušily činnost.

Policie nechala odtáhnout 132 z 529 kamionů, které blokovaly silnice. Nákladním automobilům se tak podařilo dovézt potřebné zásoby paliva alespoň armádě a policii.

Cena nafty se v Brazílii od roku 2016 do letoška téměř zdvojnásobila. „Udělali jsme z naší strany gesto, abychom zmírnili problémy a utrpení (obyvatelstva). Opatření, která jsem ohlásil, odpovídají na požadavky, které nám byly předloženy,“ prohlásil šéf státu, jehož postup v krizi čelí kritice jak zprava, tak zleva.

Z prezidentových slov podle agentury AFP vyplývá, že cena nafty klesne o asi 12 procent. 

Řešení situace se ještě v neděli zdálo v nedohlednu, když se většina řidičů nevrátila do práce, přestože se v sobotu objevily zprávy o ukončení stávky v reakci na krok prezidenta, který nařídil armádě proti silničním blokádám zasáhnout.

Čtěte více: Brazílie zrušila rezervaci v Amazonii. Na místě pralesa o rozloze Dánska se bude těžit zlato

Stávka zdravotních sester neuspěla. V Zimbabwe jich propustili 16 tisíc

,