Německé koncerny komentují záběry z Kapitolu. Připomínají jim prý černé hodiny Výmarské republiky
REAKCE NĚMECKÝCH FIREM
"Připomíná to černé hodiny Výmarské republiky." Manažeři německých gigantů jako Eon, SAP, Telekom a Henkel neodmítli příležitost vyjádřit se ke středečnímu incidentu ve Washingtonu, kdy dav příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do budovy Kapitolu, a jsou zděšeni. Píše o tom server deníku Handelsblatt.
Šéf společnosti energetické Eon Johannes Teyssen podle svých slov záběry z Washingtonu sledoval s hrůzou. "Mám rodinu v USA. Jsou to mladí lidé, kteří jsou zemi oddáni. Některé obrázky fatálně připomínají černé hodiny Výmarské republiky," tvrdí Teyssen s tím, že doufá ve zlepšení situace pod novým prezidentem Joe Bidenem.
CEO strojírenské společnosti Mann+Hummel Kurk Wilks je sám Američan. "To, co se stalo ve Washingtonu, by nemělo být tolerováno ani podporováno a je nepopiratelně škodlivé pro naše demokratické hodnoty," uvedl Wilks. "Do budoucna doufáme v mírovou dohodu mezi všemi vládami a důvěru v tyto instituce," sděluje své představy.
"Odmítám jakoukoli formu násilí," zdůraznil zase Timotheus Höttges, generální ředitel Deutsche Telekom. "Člověk se může hádat, mít různé názory. Ale v kultivovaném systému je právo na integritu absolutní a nesmí být nikdy porušováno," uvedl.
Carsten Knobel, který je již rok výkonným ředitelem chemické skupiny Henkel sledoval incident dle svých slov se zděšením. "Demokratické instituce a spolehlivý právní systém je třeba bránit. Doufám, že se nyní vrátíme k síle, která - navzdory rozdílným politickým postojům - vyrůstá ze vzájemného respektu a sdílených hodnot, " řekl Knobel. USA jsou pro Henkel největším zahraničním trhem s ročním obratem kolem 20 miliard.
Americký trh je pro německé firmy zcela klíčový. Mezi lety 2017 až 2019 vzrostl vývoz německého zboží do USA o šest procent. V loňském roce se do Ameriky vyvezlo z Německa zboží v hodnotě zhruba 119 miliard eur.