2 Fiktivní Snědá tíseň

Advokátka Samková se pustila do seriálu Most! Kritizovala vymyšlenou „Snědou tíseň“

, NOVÉ

Témata: , , ,

Advokátce a aktivistce Kláře Samkové se nelíbí zpracování organizace Snědá tíseň v populárním komediálním seriálu Most! Podle ní je její činnost v pořadu velmi vzdálená realitě a člověk znalý problematiky „má pak jediné dilema, jestli se smát, či brečet“. Uživatelé na sociálních sítích ale upozorňují, že organizace Snědá tíseň je kompletně smýšlená a společně s celým seriálem také značně nadsazená.

V seriálu Most! si organizaci Snědá tíseň vymyslí Franta a Luďan, aby unikli hněvu skupinky Romů. První z postav jim napovídá, že Luďan je koordinátorem fiktivního uskupení, které má Romům pomáhat, a své vyprávění dvojice podpoří vytvořením stránky na Facebooku a vytištěním letáčků.

Samkové se ale zpracování fiktivní organizace v komediálním seriálu nelíbilo, protože moc neodpovídá realitě. „Tak jsem čekala, jestli to autoři Most!u ustojí a tenhle seriál, který měl v prvních dvou až třech dílech našlápnuto na otevření celospolečenského tématu opravdu neotřelým způsobem, se změní či nezmění v agitku. V šestém díle definitivně padla,“ načala svou myšlenkou Samková. 

„Způsob, jakým je popisována úžasná činnost ‚Snědé tísně‘, je natolik vzdálen realitě, že člověk znalý dané problematiky má jen jediné dilema – zda se má smát, nebo brečet… Takže gratuluju. Opět se to NEpovedlo,“ napsala v únoru na své facebookové stránce.

Facebookový profil smýšlené Snědé tísně, kterou filmaři zprovoznili pro potřeby natáčení, již vyhledali fanoušci seriálu a zasypávají ji vtipnými komentáři i slovy podpory. Nyní stránku sleduje přes 35 tisíc lidí.

Seriál Most!, který za současným zvýšeným zájmem o město stojí, přilákal k obrazovkám miliony diváků. Popularity využívají i obchodníci. Například portál Slevomat nabízí akci na pivo a utopence v restauraci Severka, kde se část seriálu odehrává.

Sever Čech se díky seriálu dostal i do hledáčku poslanců, kteří se v rámci jednání sociálního a zdravotního výboru podívali i do vyloučených lokalit, včetně nechvalně proslulého sídliště Chanov. „Právě Most! je dnes díky úspěšnému seriálu jedno z nejznámějších měst v Česku. To, co na televizní obrazovce vypadá zábavně, je ale pro někoho denní realita. Našim úkolem by mělo být situaci změnit,“ uvedla po jednání v severních Čechách poslankyně za ODS Veronika Vrecionová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Most! a zase Most! Do Chanova se vypravili poslanci, chtějí řešit sociální dávky i ničení majetku

V Mostě chtěl bydlet každý, a za deset let už nikdo

,