Maximální rychlost 80 km/h? Francouzi na protest ničí rychlostní radary

Vandalismus na silnicích

Maximální rychlost 80 km/h? Francouzi na protest ničí rychlostní radaryNOVÉ
Poničený radar Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ France 3 Normandie

Svět

tk Echo24

Francie se potýká s vandalismem na silnicích. Policisté často nacházejí radary pro měření rychlosti automobilů s posprejovanou kamerou, a tedy nemožné operovat. Francouze totiž již od července štve nové pravidlo, které snížilo povolenou rychlost mimo obce z 90 na 80 kilometrů za hodinu. Výraznou osobou v tomto směru je především vandal přezdívaný Picasso.

Nové pravidlo o omezení rychlosti mimo francouzské obce se řidičům vůbec nelíbí. Dávají to najevo ničením silničních radarů na měření rychlosti. Počet poškozených radarů se od vstupu nového pravidla v platnost výrazně zvýšil. Nejvíce viditelným je vandal, kterému na sociálních sítích přezdívají „Picasso“, protože k ničení radarů používá sprej. Vandal řádící ve východním regionu Auvergne-Rhône-Alpes, konkrétně v departmentu Ain, sprejuje radarům nejen kamery, ale rovnou celé konstrukce.

„Picasso“ se za dobu své existence stal nepřítelem pro policii, ale zároveň hrdinou pro běžné lidi. Francouzi na sociálních sítích na něj pějí chválu a v jeho činnosti jej podporují. „Picassovo dílo z Lesů, které patří do Louvru,“ napsal například jeden z francouzských podporovatelů sprejerského vandala na Facebooku.

„Francouzi radary odmítají už patnáct let. Řidiči je nepovažují za nástroj pro zvýšení bezpečnosti na silnicích, ale za továrny na peníze,“ řekl pro francouzský deník Le Parisien Pierre Chasseray ze sdružení 40 Millions d‘automobilistes (40 milionů automobilistů – pozn. red.). Francouzská policie však ustupovat nehodlá a naopak zvažuje, že k radarům připojí ještě fotopasti.

Samotné pravidlo vstoupilo v platnost od 1. července letošního roku. Francouzští policisté si od něj slibují zejména snížení úmrtí na silnicích mimo obce. Řidiči, kteří jsou při překročení rychlosti přistiženi, jsou potrestáni pokutou a odečtem bodů. Výši pokut i bodového úbytku závisí na překročené rychlosti. Pokud by však došlo k opakovanému porušování, může se řidič ve Francii dostat i na tři měsíce do vězení.

Ještě větší postih může čekat vandaly radarů v čele s již zmíněným „Picassem“. Za poničený radar je totiž možné dostat pokutu ve výši 75 tisíc eur a navíc může být potrestán pětiletým odnětím svobody.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rakousko spouští testovací provoz 140km rychlosti na dálnicích

Policie šetří zakázku na radary. Podle Šlechtové jsou zjištění velmi závažná