Našli jsme 8,6 miliardy, oznámil Babiš. Příští rozpočet má mít schodek 40 miliard

Našli jsme 8,6 miliardy, oznámil Babiš. Příští rozpočet má mít schodek 40 miliardAKTUALIZOVÁNO
Domov

Státní rozpočet pro 2020

Echo24

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Výdaje by měly být 1,594 bilionu Kč a příjmy 1,554 bilionu Kč. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Schodek 40 miliard korun je schválen i v letošním rozpočtu.

Vzápětí Babiš na svém facebookovém profilu oznámil nález několika miliard korun, které mají rozpočtu pomoci. „Našli jsme 8,6 miliardy korun na zvýšení rodičovského příspěvku,“ napsal Babiš. To v praxi znamená, že rodiče dětí do čtyř let dosáhnou na navýšený rodičovský příspěvek. Podmínkou je, že musejí na své dítě příspěvek aktivně pobírat k 1. lednu příštího roku. Na tamto navýšení z 220 000 na 300 000 korun panuje v koalici shoda. Rodičovskou v pondělí schválila vláda. Návrh musí ještě projednat Parlament a k podpisu ho pak dostane prezident.

Navýšení rodičovské schválila vláda
Vyšší rodičovskou získají od ledna rodiče novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. Návrh na nárůst rodičovské o 80 000 korun na 300 000 korun schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Od ledna by si tak mohly polepšit rodiny s novorozenci i ty s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka se bude podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) odvíjet od předchozího příjmu a věku dítěte, tedy od počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte.

Právě to, kdo by měl dosáhnou na zvýšený rodičovský příspěvek vyvolávalo mezi rodiči i v koalici bouři. Koaliční strany vedly spor o zvýšení rodičovské, které slíbily v programovém prohlášení, od loňska. Návrh se několikrát měnil, a to i kvůli tlaku na snižování výdajů kvůli zpomalování ekonomiky. Premiér dnes řekl, že je škoda, že se vládní strany nedohodly hned, ČSSD stanovisko měnila a její ministryně práce Jana Maláčová nakonec přichází s říjnovým návrhem ministryně financí za ANO Aleny Schillerové. Předseda ČSSD Jan Hamáček na to zareagoval tak, že naopak ministerstvo financí nemělo představu o rozpočtu a sociální demokraté už si zvykli na to, že si výsledek přisvojí premiér.

Rozpočet počítá s růstem investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Rovněž by opět měly o 900 korun stoupnout důchody, uvedl Babiš. O růstu mezd bude ještě vláda jednat se sociálními partnery 27. května. První verzi rozpočtu bude podle premiéra schvalovat na mimořádné schůzi 31. května.

Daňové příjmy včetně sociálního pojištění by měly podle ministerstva financí příští rok stoupnout na 1,389 bilionu korun z letos plánovaných 1,325 bilionu korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí uvedla, že u úřadů trvá na desetiprocentní úspoře v provozních výdajích. Zároveň chce do budoucna v rozpočtových pravidlech upravit vázání peněz na neobsazená pracovní místa a zároveň motivovat úřady k úsporám například tak, že jim polovinu z úspor vrátí.

Již na konci dubna vláda schválila výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů na příští rok. Ty by měly být maximálně 1,598 bilionu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu. „Aby ji někdo pořádně řídil“

Související články