Výhody pro elektromobily. S novou espézetkou vyjedou na dálnice zdarma. A nejen to

Výhody pro elektromobily. S novou espézetkou vyjedou na dálnice zdarma. A nejen toNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

Domov

Novinky pro elektromobily

Ladislav Šustr

Majitelé elektromobilů a hybridů se mohou těšit na různé výhody. Za necelé dva měsíce začnou platil nová pravidla pro automobily, které vyprodukují méně než padesát gramů oxidu uhličitého na kilometr. Tyto vozy od 1. dubna obdrží na vlastní žádost novou registrační značku se začínajícími písmeny EL. Takto označená auta v budoucnu nebudou muset platit dálniční známku, či mohou projíždět ve městech ve speciálně vyhrazených pruzích.

Změna se původně plánovala na říjen minulého roku, kdy vešla v platnost novela silničního zákona. Kvůli problémům s distribucí a objednáváním registračních značek však ministerstvo odložilo vydávání nových SPZ na začátek dubna letošního roku. Ty budou majitelům elektromobilů hybridů a aut na vodíkový pohon ulehčovat život.

V budoucnu se totiž počítá s tím, že tyto druhy aut budou mít znatelné výhody oproti benzinovým a naftovým automobilům. Novou registrační značku prosadil ve sněmovně předseda podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO). „Elektromobilům a hybridním vozidlům fandím, vždyť jednoznačně přispívají ke zlepšení životního prostředí. V České republice jich však zatím moc nejezdí. Mým cílem je proto lidi k jejich koupi motivovat. Zatím jen bezplatnou speciální espézetkou, ale v blízké budoucnosti by k tomu mělo přibýt i zvýhodněné parkování a odpuštění dálničních poplatků,“ uvedl ve sněmovně Kolovratník.

Vláda již v lednu odsouhlasila, že se zavedením elektronických dálničních známek budou tyto druhy automobilů od poplatků osvobozeny. Za poloviční sazby by pak měly jezdit auta poháněna zemním plynem a biometanem. Vozidel na zkapalněný ropný plyn by se zvýhodnění netýkalo.

Výhody mají sloužit jako podpora vozidel na alternativní pohon. Podle statistik je v tuzemsku registrováno na 1300 vozidel na elektřinu. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se do příštího roku počet elektromobilů zvýší na pět tisíc. Ministerstvo dopravy navíc plánuje na jedenáct dotačních výzev na podporu alternativních paliv. Rozdá přitom částku vyšší než jednu miliardu korun.

Podobně má růst počet hybridů, kterých se odhaduje v příštím roce na 12 tisíc. Výhledově se má do šesti let pohybovat na silnicích 100 tisíc elektromobilů. 

Už v současné době mohou elektromobily využívat některých výhod. Hlavní město Praha poskytuje majitelům těchto aut volné parkování za poplatek sto korun ročně. To pak platí jak na modré, tak fialové zóny. Elektromobily jsou navíc osvobozeny od silniční daně.

Novela zákona, která počítá s bezplatnou dálniční známkou, nepočítá s nárůstem cen pro benzinové a naftové automobily. Změna vejde v platnost nejspíše v roce 2021, kdy si řidiči mohou pořídit elektronické dálniční známky. Dříve se plánovalo, že se cena může zvýšit na 2 tisíce korun, oproti stávající částce 1500 korun.

Resort dopravy si od změny slibuje, že se zvýší příjem poplatků o 220 milionů korun ročně a zároveň snížení provozních nákladů až o 120 milionů korun za rok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vláda schválila zavedení elektronických dálničních známek, sazba za osobní auta zůstane stejná

Prosazování elektroaut je politická chyba, míní šéf autopůjčovny Sixt

Související články