1 Riziko násilí

Ženy v ohrožení: Žebříček států, které jsou pro něžné pohlaví nejnebezpečnější

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

V žebříčku pro ženy nejnebezpečnějších zemí dominují asi ne tak překvapivě státy v Asii, Středním východě a Africe. Desáté místo ale obsadily USA. Autoři výzkumu společnosti Thomson Reuters zařazení Spojených států odůvodnili kampaní #MeToo.

Úplně nejhorší zemí pro ženy je podle výzkumu Indie. Jednak je tu vysoké riziko sexuálního násilí, ale také otrocké práce. Průzkum sestavilo 550 odborníků na situaci žen, píše server CNN. Ženám v Indii navíc hrozí nucené manželství nebo mrzačení ženských pohlavních orgánů. Situace se v zemi podle výsledků zhoršuje, protože v obdobném průzkumu dělaném před sedmi lety byla Indie „až“ na čtvrtém místě.

Podle údajů indického Národního úřadů pro záznamy kriminality je zde policii denně hlášeno přibližně sto sexuálních útoků. V roce 2016 jich bylo za celý rok přes 39 tisíc a oproti předchozímu roku došlo o dvanáctiprocentní nárůst. 

Další země na seznamu jsou například Afghánistán, Sýrie, Somálsko nebo Pákistán, kde jsou ženy diskriminovány a v rámci válečných konfliktů dochází i k častějšímu násilí.

Překvapivě se ale na desátém místě umístily Spojené státy. Průzkum společnosti Thomson Reuters se uskutečnil poté, co se v říjnu minulého roku objevila kampaň #MeToo . Právě velký počet žen, které byly zneužity, je důvodem, proč jsou USA na seznamu.  

„Stovky žen od té doby veřejně obvinily mocné muže z byznysu, vlády i celebrit ze sexuálního zneužívání a tisíce se připojily k #MeToo, aby sdílely svoje příběhy,“ píší autoři výzkumu.  Kampaň #MeToo (Já také) spustila aféra producenta Harvey Weinsteina.

Nejnebezpečnější země pro ženy:
1. Indie
2. Afghánistán
3. Sýrie
4. Somálsko
5. Saúdská Arábie
6. Pákistán
7. Demokratická republika Kongo
8. Jemen
9. Nigérie
10. USA

Před sedmi lety byly podle průzkumu expertů ze společnosti Thomson Reuters nejnebezpečnějšími zeměmi Afghánistán, Demokratická republika Kongo, Pákistán a Somálsko. Letos se společnost podle svých slov snažila zjistit, zda se situace změnila a rozšířila průzkum na 10 míst. Brala ohled na zdravotní péči, sexuální násilí nebo například obchod s lidmi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Bývalý generální tajemník NATO Javier Solana nesmí do USA. Před lety navštívil Írán

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.