1 protikorupční čistka

Ritz-Carlton v Rijádu je opět luxusním hotelem. Prominentní vězně vystřídali hosté

NOVÉ

Témata:

Luxusní hotel Ritz-Carlton v Rijádu je po více než třech měsících znovu otevřený pro veřejnost. Uzavřen byl v listopadu a posloužil jako věznice pro prominenty Saúdské Arábie, pozatýkané při protikorupční čistce. Většina zadržených se nakonec s vládou dohodla na postoupení části svého majetku, zbylí byli převezeni do jiných objektů. Mezi zatčenými byli princové, bývalí ministři a vlivní podnikatelé.

Do hotelu, jehož vedení slíbilo, že zařízení bude otevřeno do poloviny února, se začali vracet hosté. „Je mi ctí, být zase zpět,“ sdělil zahraniční konzultant, který se už mohl nastěhovat do svého apartmá a čekal na automobil, aby ho odvezl do práce. Hotel má 492 pokojů a podle tohoto hosta, jehož citovala agentura Reuters, po zadržených nezůstaly žádné stopy.

Ve vstupní hale bylo dnes vidět číšníky; vedení hotelu sice odmítlo poskytnout rozhovor, ale sdělilo, že provoz je plně obnoven. Nejlevněji se dá v hotelu přespat za 2439 rijálů (13 500 Kč).

Nejprominentnějšími „vězni“ minulých tří měsíců byli princ Valíd bin Talál a Mutaib bin Abdalláh. První patří k největším investorům, druhý je jeden z nejbohatších synů někdejšího krále Abdalláha. Princ Mutaib přistoupil na dohodu, že za propuštění zaplatí miliardu dolarů (21 miliard Kč). Bin Talál v rozhovoru před propuštěním řekl, že trvá na své nevině, ale podle Reuters také on přistoupil na finanční vyrovnání. Jeho výše známa není.

Podle generálního prokurátora země touto protikorupční akcí získala 106 miliard dolarů. Kritici celou akci kritizují jako mocenskou hru korunního prince Muhammada bin Salmána, který se snaží zavést reformy a vymanit království ze závislosti na ropě.

O tom, co se dělo za zdmi Ritz-Carltonu od listopadu, se jenom spekuluje. Vláda popírá informace o mučení nebo pokusech o sebevraždu některých zadržených. Podle generálního prokurátora z asi 200 zatčených zůstalo ve vazbě 56 osob. Odmítly přiznat jakoukoli vinu, byly převezeny jinam a čeká je soud.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nové ukrajinské rakety jako součást „přetlačování“ Ruska a Číny?


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.