Ohlasy na rozpočet: Projídáme zítřek, a ještě tomu tleskáme. Děti nás proklejí

Přebytek státního rozpočtu

Ohlasy na rozpočet: Projídáme zítřek, a ještě tomu tleskáme. Děti nás proklejíNOVÉ
Miroslav Kalousek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Vláda Andreje Babiše (ANO) podle opozičních stran v době ekonomické krize nemyslí na investice a reformy, za přebytkem loňského státního rozpočtu ve výši 2,9 miliardy korun je řada faktorů, které kabinet nemohl ovlivnit. Po středečním zveřejnění výsledků hospodaření státu v minulém roce to uvedli lídři opozičních stran. Rozpočtu podle nich nahrálo například proplacení evropských projektů z let 2007-2013.

Ostře se do výsledků pustil bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vláda tedy utratila o desítky miliard více, než určil zákon. Projídáme zítřek, a ještě tomu tleskáme. Děti nás proklejí.“

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že výsledek plnění rozpočtu je na první pohled pozitivní. „Při pohledu na detailní čísla se však ukazuje, že za dobrým výsledkem stojí faktory, které současná vláda ovlivnit nemohla,“ napsal Fiala ČTK. Zmínil se například o růstu příjmů z prodeje emisních povolenek, kde cenu určuje trh, a finální proplacení evropských projektů z období 2007-2013.

Podle Fialy by hospodářský růst bylo možné využít lépe. „Je škoda, že aktuální růst využívá vláda místo na potřebné změny státní správy, kvality vzdělávání nebo investic do dopravní infrastruktury na obědy zdarma, jízdné téměř zdarma a podobně,“ dodal Fiala.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) uvedl, že růst příjmů státního rozpočtu je tažený nízkou nezaměstnaností a růstem mezd ve firmách i ve státní správě. „Stát má dobré výsledky díky tomu, že lidé platí více na daních,“ uvedl. Za další faktor zlepšení výsledků rozpočtu považuje peníze z Evropské unie, bez kterých by byl v deficitu. „Je pozitivní, že vládě se konečně podařilo realizovat alespoň nějaké investice, nicméně stále to není dostatečné,“ dodal.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka předvedlo ministerstvo financí klasický účetní trik trvající dlouhé roky. „Naplánujeme nereálný schodek, abychom mohli být slavní,“ vysvětlil. Schválený rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 50 miliard korun. „Navíc tam hodně skočily evropské peníze z minulého období,“ napsal ČTK Bělobrádek.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že přebytek je důkazem toho, že vláda v době ekonomického růstu zanevřela na investice a strukturální reformy. „Místo toho upřednostnila dobře vypadající čísla. Těmi pak bude mávat a bít se do prsou, jak nás zachránila. Opak je ale pravdou,“ uvedl Pospíšil v tiskovém prohlášení.

„Sněmovna schválila vládě zákonem výdaje na rok 2018 ve výši 1364,5 mld. Kč, po změnách vzhledem k EU 1376,74 mld. Kč. Skutečné výdaje byly 1400,97 mld. Kč. Vláda tedy utratila o desítky miliard více, než určil zákon. Projídáme zítřek a ještě tomu tleskáme. Děti nás proklejí,“ dodal předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Čtěte také: Státní rozpočet loni vykázal přebytek 2,9 miliardy, oznámila Schillerová

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.