Paciente, otřes se. Za parkování v nemocnici se platí i 600 korun za den

Stížnosti pacientů

Paciente, otřes se. Za parkování v nemocnici se platí i 600 korun za denAKTUALIZOVÁNO 4
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Pacienti si stěžují na předražené parkování v areálech pražských nemocnic. Den strávený v nemocnici, během kterého nemocní podstupují nezbytné kolečko vyšetření, vyjde klidně i na 600 korun. Nemocnice namítají, že má vysoká cena předejít tomu, aby se z nemocnic stalo parkoviště, které by využívali třeba mimopražští řidiči.

Kvůli parkování se v poslední době obrátilo několik občanů i na zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislava Křečka. Stěžovali si, že za parkování u nemocnice zaplatí klidně víc než na parkovišti v centru města. Jak ale dodala pro Echo24 Iva Hrazdílková, záležitost je mimo působnost ombudsmana. „Proto zástupce ombudsmanky alespoň na problém veřejně upozornil,“ uvedla.

Křeček zdůraznil, že vysoká cena parkování by mohla některým pacientům zkomplikovat přístup k lékařské péči. „Chápu, že areály nemocnic nejsou vhodným místem pro zbytečné a zejména dlouhodobé parkování řidičů a že je nezbytné vjezd osobních vozidel do těchto prostor regulovat. Na druhou stranu ale nelze přehlédnout, že v určitých případech by pro některé lidi mohla vysoká částka za parkování komplikovat nezbytnou dopravu pacienta k vyšetření a mohla by představovat překážku v zajištění nezbytné lékařské péče,“ uvedl.

Podle Křečka by proto ředitelství nemocnic i ministerstvo zdravotnictví měly situaci řešit – hledat způsob, jak zajistit, aby v případech nezbytného doprovodu pacientů u osob, u nichž to jejich sociální situace vyžaduje, mohla být částka požadovaná za vjezd do areálu nemocnice podstatně snížena nebo i prominuta.

Třeba v Nemocnici Na Bulovce zaplatí pacienti a jejich doprovod za necelých devět hodin parkování přes 600 korun. Prvních 30 minut parkování je sice zdarma, pak se ale za první započatou hodinu platí 30 korun, za druhou až třetí 50 korun a za čtvrtou a každou další 100 korun.

Cenu parkovného ve Fakultní nemocnici Motol, která je největším zdravotnickým zařízením v Česku, stanovilo vedení nemocnice na 30 korun za každých započatých 30 minut. Za celý den v nemocnici od osmi hodin ráno do čtyř odpoledne tak pacienti zaplatí 480 korun. „Myslím, že cena odpovídá současným cenám za parkování, a jedním z hlavních důvodů upravení parkovného byla dostavba metra, kdy stanice končí přímo v areálu. Bylo nutné zabránit tomu, aby se z areálu nemocnice stalo odkladné parkoviště u konečné stanice metra,“ řekla k tomu pro Echo24 mluvčí Motole Pavlína Danková.

Danková zdůraznila, že nemocnice na základě stížností pacientů upravila dobu, během níž můžou pacienti parkovat v areálu zdarma. „Třicetiminutový limit na vyřízení svých záležitostí považovali za nedostatečný,“ uvedla s tím, že nyní na to mají hodinu.

O desetikorunu za hodinu je levnější parkování v Nemocnici Na Homolce, která si účtuje 50 korun na hodinu. „Cena byla stanovena znaleckým posudkem. Vybrané peníze jdou na zaplacení pronájmu horního venkovního parkoviště před areálem nemocnice, které je určeno pro pacienty a zaměstnance nemocnice,“ řekla k tomu pro Echo24 mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Nemocnice Na Homolce má však oproti ostatním nemocnicím kratší interval pro parkování zadarmo – jen 15 minut. „Jedná se o naložení a vyložení pacienta,“ řekla k tomu Dostálová a dodala, že zvlášť těžce postižení pacienti (ZTP), pacienti onkologie a pozitronové emisní tomografie (PET) mají vjezd zcela zdarma.

30 korun za půl hodiny se platí také v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Podle mluvčí Jitky Zinke bylo zavedení poplatků za parkování dáno především potřebou zabezpečit plynulý provoz, přístup k budovám a uvolnit parkovací místa. Ze statistik ÚVN také vyplývá, že celodenní parkovné ve výši až 600 korun platí pacienti ojediněle. „Od 1.1. do 1.12. 2017 činila průměrná platba na vozidlo je 52 Kč, 86% ze zaplaceného parkovného je částka do 100 Kč. Přes 500 Kč zaplatilo pouze celkově 0,04 % parkujících, z nichž se ovšem u třetiny jednalo o ztrátu parkovacího lístku,“ dodala Zinke.

Specifické postavení má díky svému umístění v centru Prahy Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde se platí za každých započatých 30 minut 40 korun. Podle jejího mluvčího totiž omezený počet parkovacích míst nestačí ani pro zaměstnance. „Placení je tedy především kvůli regulaci. Takto je areál alespoň průjezdný, že se například imobilní pacienti mohou nechat přivézt přímo k dané ambulanci a projedou i sanitní vozy. Kdyby se platilo méně než za branami nemocnice, toto by bylo ohroženo,“ uvedl pro Echo24 mluvčí nemocnice Filip Brož a dodal, že bezplatný třicetiminutový časový interval pacienti využívají.

Znatelně levnější je parkování v mimopražských nemocnicích. Například ve Fakultní nemocnic v Hradci Králové je prvních 30 minut zdarma a každá další započatá hodina je zpoplatněná desetikorunou. Stejnou sazbu nastavila Fakultní nemocnice v Plzni. Ve Fakultní nemocnici Ostrava činí parkovné po uplynutí prvních 30 minut zdarma za každých započatých 30 minut 20 korun, maximálně ale 300 korun za den.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Budoucí ministr Vojtěch chce rušit lůžka. Nemocnice to odmítají

Nečekaný byrokratický příkaz, nemocnice musí zaplatit miliony

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články