Záhadný případ, který dodnes šokuje. Pětiletá Lina se stala nejmladší matkou na světě
Když dítě má dítě
Psal se 14. květen 1939 a Peruánce Lině Medinové bylo v té době pouhých pět let, sedm měsíců a 21 dní. I tak se stala nejmladší matkou na světě, čímž šokovala nejenom své okolí.
Medinová se narodila 23. září 1933 do početné chudé rodiny ze zapadlé vísky v peruánských Andách. Rodiče ji v dubnu 1939 přivedli k lékaři s podezřením na velký břišní nádor poté, co selhaly rady šamanů. O měsíc později se jí v nemocnici v Limě narodil císařským řezem syn Gerardo, kterého Medinová pojmenovala po jednom z lékařů. Nikdy se ale nezjistilo, s kým jej počala. Pro podezření z incestu se dočasně ve vězení ocitl Linin otec, ale později byl propuštěn pro nedostatek důkazů.
Malý Gerardo až v deseti letech zjistil, že holčička, která s ním vyrůstala a kterou považoval za svoji sestru, je ve skutečnosti jeho matkou. Zemřel v roce 1979 na onemocnění kostní dřeně. Sama Lina, která dodnes o svém těhotenství odmítá hovořit, se v roce 1966 vdala a o šest let později, 33 let po svém prvním synovi, porodila dalšího.
Nejen Lina Medinová
V červnu 1932 porodila holčičku dívka ve stáří šesti let a sedmi měsíců v indickém Dillí, známá jako „H“. Do nemocnice ji přijali podobně jako Medinovou s podezřením na břišní nádor. V srpnu 1934 porodila mrtvé dítě šestiletá Jelizaveta Gryščenková z bývalého Sovětského svazu. Otcem byl její dědeček a rodina se po skandálu odstěhovala do Vladivostoku. Statistiky dále evidují devět dívek, které porodily ve věku osmi let a 27 dívek, kterým se narodilo dítě v jejich devíti letech.
Nejmladším otcem se v roce 2012 stal jedenáctiletý chlapec z Nového Zélandu. Jeho totožnost nebyla zveřejněna, matce jeho dítěte bylo v té době 36 let. V roce 2015 se v jedenácti letech stal otcem i chlapec Alberto z Mexika, matkou jeho dítěte byla šestnáctiletá dívka.
K nejstarším prvorodičkám na světě patří Indka Umkari Panvárová, která v roce 2008 ve věku dvaasedmdesáti let porodila po umělém oplodnění dvojčata. V roce 2016 porodila své první dítě sedmdesátiletá Indka Daldžindar Kaurová ze severoindického Amritsaru. Věk indických matek však nemusí být úplně správný, neboť mnozí Indové sami přesný rok narození neví. Rekord nejstarší matky na světě, u níž byl věk doložen, si připsala v prosinci 2006 Španělka María Bousadová, která porodila těsně před svými sedmašedesátými narozeninami dvojčata. O tři roky později ale tato matka zemřela na rakovinu. Před ní držela rekord šestašedesátiletá Rumunka Adriana Iliescuová. Nejstarším otcem na světě se v roce 1951 stal 102letý Američan James E. Smith, matkou jeho dítěte byla jeho osmatřicetiletá manželka.
Nejvíce dětí podle Guinessovy knihy rekordů porodila žena jistého Fjodora Vasiljeva z Ruska (její jméno není známo). Mezi lety 1725 a 1765 zvládla údajně 27 porodů – měla šestnáctery dvojčata, sedmery trojčata a čtyřikrát udělala manželovi radost čtyřčaty. Celkem to bylo tedy 69 dětí, z nichž pouze dvě zemřely při porodu.
Ve statistikách jsou zaznamenána i devaterčata. Na svět je přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z novorozenců však nepřežil.
Osmerčata (šest chlapců a dvě holčičky) se narodila v lednu 2009 císařským řezem Američance Nadye Sulemanové v kalifornském městě Bellflower. Jedná se o první případ v historii, kdy přežily všechny děti. Třiatřicetiletá svobodná matka rozšířila počet svých potomků na 14 (má též tři páry dvojčat), všechny děti byly počaty ve zkumavce. Další živě narozená osmerčata přišla na svět v roce 1998 v texaském Houstonu ve zbožné rodině pocházející z Nigérie. Nejmenší z dětí však týden po porodu zemřelo. U dalších případů nepřežilo více dětí. První osmerčata na světě se narodila v roce 1967 v Mexiku, všechna ale brzy zemřela.