Budu kandidovat na 1. místopředsedu strany, oznámil řeporyjský starosta ODS Novotný

NOVOTNÉHO ANGAŽMÁ V ODS

Budu kandidovat na 1. místopředsedu strany, oznámil řeporyjský starosta ODS Novotný
Řeporyjský starosta Pavel Novotný a předseda ODS Petr Fiala. Foto: Jan Zatorsky, koláž Echo24.cz
2
Domov

vt Echo24

Starosta pražské místní části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) ve čtvrtek oznámil, že na příštím kongresu ODS bude kandidovat na 1. místopředsedu ODS. Chce tak vystřídat dosavadního zástupce předsedy Petra Fialy, kterým je předseda poslanců Zbyněk Stanjura. Novotný také sdělil, že se chce soustředit na další volby do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční v roce 2024.

„Petr Fiala má samozřejmě dále podporu MS ODS Řeporyje! Já jsem nově rozhodnut kandidovat na příštím kongresu do výkonné rady i na 1. místopředsedu strany. Soustředím se ale hlavně na Řeporyje a příští volby do Evropského parlamentu,“ oznámil Pavel Novotný ve čtvrtek prostřednictvím svého facebookového profilu.

Pro media, slíbené prohlášení: Petr Fiala má samozřejmě dále podporu MS ODS Řeporyje! Já jsem nově rozhodnut…

Zveřejnil(a) Pavel Novotný dne Čtvrtek 26. listopadu 2020

Novotný už na 1. místopředsedu kandidoval na minulém kongresu ODS, který se uskutečnil v lednu tohoto roku. Novotný ale ve volbě 1. místopředsedy neuspěl, získal ještě o čtyři hlasy méně, než dosud, na celostátní úrovni neznámá, radní Prahy 6 Marie Kubíková, která tehdy kandidaturu na tuto pozici ohlásila spontánně poté, co neuspěla Alexandra Udženija, jejíž zvolení se předpokládalo.

Někteří vlivní členové ODS starostu Novotného vyzvali k opuštění strany. Novotný si ale myslí, že předsedovi Petru Fialovi jako slušnému člověku je více špatně z lidí, které řeporyjský starosta urazil. „Doteď nikdo neřekl půl slova k obsahu. Vadí forma, rozumím. Miluji tu stranu, potřebuje mě. Kdo toto nechápe, nemá ánung o tom, co je to PR. Že jsem sebevědomý, a naopak já nechápu, že je konec? Pokud ano, proč nepřichází? Tohle je okamžik, na který čekali ti, jimž ve straně nevoním,“ řekl starosta serveru Novinky.cz.

Europoslanec za ODS Jan Zahradil, k němuž Novotný v minulosti rovněž namířil svou kritiku, si myslí, že způsob komunikace starosty je součást jeho stylu, nyní ale překročilo meze. „Ať si to každý přebere sám, já se s tím taky někdy nemažu, ale tohle je tak tisíc mil za mnou akceptovatelnou hranicí,“ řekl Zahradil v rozhovoru pro server Expres.cz ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). „Jak už jsem jednou řekl, nejvhodnější stranou pro Pavla Novotného by byla Strana Pavla Novotného,“ dodal s tím, že podmínkou kandidatury do Poslanecké sněmovny je mimo jiné výpis z čistého trestního rejstříku. „Pokud se nepletu, tuto podmínku v tuto chvíli pan starosta nesplňuje,“ uzavřel Zahradil.

Fiala v rozhovoru pro Právo krátce okomentoval ostrá slova Novotného na konto hlasování o snížení daní. Nelíbila se mu forma, jakým způsobem komunikoval. „Co říkám na další nehoráznost Pavla Novotného? A proč bych měl něco říkat? Pavel Novotný nemluví za ODS. Jeho to baví, nemůže si pomoci, jiné to nebude. Je to dospělý chlap. Jeho urážky jsou za všemi hranicemi a slušnému člověku je z toho trapně. Jeho provokace mě nebaví a nezajímají, nechci je dokola komentovat,“ řekl v rozhovoru Fiala.

Co se týče případného odchodu Novotného od občanských demokratů, prý je to ke zvážení, sám k tomu byl řeporyjský starosta vyzván. „Nepřeceňujme ho, nemá stranickou funkci, jsou zde orgány, které mohou konat. Nebudu vykládat každý jeho výrok na internetu, nejsem jeho mluvčí. V posledních dnech jsem se intenzivně věnoval nižším daním a dobrému řešení pandemie, tedy důležitým tématům, a toto za důležité nepovažuji. To, že provokuje a doslova řádí na sociálních sítích, víme všichni,“ uzavřel ke konci Fiala.

Novotný v minulých dnech vulgárně tituloval ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Nazval ji „ubohou kurvičkou estébakovou“.

„Hele, ať se nezdržujeme. Strašně mě sere, co udělala v noci ODS obcím, ale nesmím to říkat nahlas, takže super to snižování daní ble ble sračky kecy.. Aleno Schillerová, poslouchej, ty ubohá kurvičko estébákovo, OKAMŽITĚ po volbách zvedneme DPD a začneme škrtat provozní výdaje, DPH se projeví okamžitě, tedy výpadek je jen na rok. Ne, já u toho nebudu, protože Zahradil a ODS mi nedovolí kandidovat, ale budu pořád říkat, jak jsme super a tak, víš jak, prostě loajalita, asi jako ty, estébáka kurvičko,“ uvedl Novotný na svém Facebooku. Kritizoval tak, že se ODS ve sněmovně přidala na stranu hnutí ANO a odhlasovala zrušení superhrubé mzdy.