Služba Airbnb nestáhne ubytování v židovských osadách na Západním břehu
Airbnb v Předjordánsku
Mezinárodní internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb zrušil své loňské rozhodnutí stáhnout nabídku ubytování v nelegálních židovských osadách na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Veškerý svůj výtěžek z této nabídky ale firma věnuje humanitárním organizacím. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch rozhodnutí Airbnb odsoudila. Informoval o tom web arabské televize Al-Džazíra.
Izraelští advokáti zastupující pronajimatele ubytovacích objektů v židovských osadách loni v listopadu okamžitě po rozhodnutí Airbnb firmu zažalovali . V úterý nicméně Airbnb oznámila, že se s pronajimateli domluvila na kompromisu.
„Airbnb neodstraní z platformy nabídky (ubytování) na Západním břehu Jordánu,“ uvedla firma sídlící v San Francisku v tiskové zprávě s tím, že své provize z pronájmů v tomto regionu věnuje neziskovým organizacím, které poskytují v různých částech světa humanitární pomoc.
V případě, že by společnost Airbnb byla nabídku ubytování v osadách stáhla, týkalo by se to asi 200 zařízení nabízených k pronájmu na okupovaném Západním břehu Jordánu, připomíná Al-Džazíra.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch rozhodnutí Airbnb označila za zklamání s tím, že věnovat výtěžek z pronájmů humanitárním organizacím nepomůže vyřešit „lidské utrpení“, ke kterému nabídka ubytování v osadách přispívá.
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International letos zveřejnila zprávu, v níž tvrdí, že giganti v oblasti digitální turistiky, jakými jsou například Airbnb, TripAdvisor, Booking.com a Expedia, těží z „válečných zločinů“ tím, že nabízejí služby v židovských osadách.
Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Židovské osady jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území. Žije v nich kolem půl milionu Izraelců a v minulosti byly hlavní komplikací rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Jednání jsou od roku 2014 zastavena.
Platforma Airbnb funguje tak, že uživatelé se musí před využitím služeb zaregistrovat a vytvořit si osobní stránku s profilem. Každý byt, dům a další nemovitosti jsou spojeny s hostitelem, jehož profil obsahuje doporučení od ostatních uživatelů, hodnocení od dřívějších hostů, hodnocení hostitelovy odezvy a systém osobních zpráv. Hostitelé naopak hodnotí hosty, takže pronajímatel se může dozvědět o spolehlivosti budoucího zákazníka. Svůj systém kontroly provádí i samotná společnost, která inkasuje provize od hostitelů i hostů. Airbnb má po celém světě 4,85 milionu nabídek k ubytování ve zhruba 191 zemích a 81.000 městech světa.