Veterán britského stand-upu zemřel během výstupu. Lidé se dalších pět minut smáli a tleskali

Veterán britského stand-upu zemřel během výstupu. Lidé se dalších pět minut smáli a tleskaliaktualizováno
Panorama

ÚMRTÍ na scéně

zd Echo24

Komik a „veterán“ britské stand-up comedy Ian Cognito zemřel ve věku šedesáti let uprostřed svého vystoupení v jednom z barů v britském Bicesteru. Během svého posledního „čísla“ komik o svém zdraví vtipkoval. Když se pak s těžkým dýcháním posadil na stoličku a zemřel, lidé se dalších pět minut smáli, píše BBC.

Cognito se posadil na stoličku, zhluboka dýchal a následně utichl. Komik při vystoupení vtipkoval o svém zdravotním stavu. „Představte si, kdybych tu teď před vámi umřel,“ řekl k pobavení publika Cognito. „Představte si, že máte mrtvici, probudíte se a mluvíte velšsky,“ vtipkoval jen pár minut před smrtí komik podle jednoho z diváků. 

Publikum proto ještě řadu minut poté, co seděl nehybně na stoličce, považovalo vše za žert. „Všichni, včetně mě, mysleli, že jde o vtip,“ řekl BBC Andrew Bird, který akci organizoval a jako první se rozhodl komika zkontrolovat. „I když jsem šel na jeviště a dotkl se jeho ruky, očekával jsem, že na mě vybafne,“ dodal Bird.

„Jen deset minut předtím, než se posadil, žertoval o tom, že dostane infarkt,“ řekl zase divák John Ostojak. „Vyšli jsme odtamtud s opravdu hrozným pocitem. Pět minut jsme tam prostě seděli a koukali na něj, smáli jsme se mu,“ popsal situaci.

Když už začalo být jasné, že Cognito si z publika neutahuje, začali mu podávat první pomoc dva zdravotníci a policista, kteří byli mezi diváky. Přivolaní záchranáři už mohli jen konstatovat, že komik byl na místě mrtev. Konkrétní příčinu smrti ihned média nezmiňovala. Podle Birda se Cognito před vystoupením necítil dobře, ale trval na tom, že na podium půjde.

Londýnský rodák působil jako stand-up komik od poloviny 80. let, a přestože nikdy nedosáhl mezinárodního věhlasu, podle médií byl ve své branži velmi uznávaný. Na zprávu o jeho smrti hned reagovali další britští baviči, přičemž vyzdvihovali jeho osobitost a vstřícnost k začínajícím kolegům.

„Nikdy nezapomenu jeho laskavost, když jsem začínal, a taky to, jak zatraceně vtipný byl,“ napsala na twitter hvězda stand-upu Jimmy Carr. Okolnosti Cognitovy smrti komentoval slovy: „Tomu se říká oddanost komedii.“

Pořadatel Cognitova posledního vystoupení Bird řekl, že smrt na jevišti je určitě způsob, jakým by si zkušený komik přál odejít. „Jenom by chtěl víc peněz a větší podnik,“ dodal.

Ian Cognito, jehož pravé jméno bylo Paul Barbieri, se narodil v Londýně roku 1958.


Čtěte dále: Facebook bude respektovat mrtvé. Pomůže mu umělá inteligence

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články