Nečasův šéf úřadu vlády Poul nedostane zabavených 250 tisíc. Neprokázal, že jsou jeho
zabavené peníze
Bývalý šéf úřadu vlády Lubomír Poul nedostane čtvrt milionu korun, které policie zabavila při razii v sídle vlády v roce 2013. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, jenž zamítl Poulovo odvolání proti původnímu rozsudku. Úředník dostatečně neprokázal, že peníze byly skutečně jeho. Poulův právník Vladimír Řičica uvedl, že s klientem zváží podání dovolání.
„To, že měl fakticky moc nad finančními prostředky, tedy že měl klíče od trezoru, samo o sobě neznamená, že byl vlastníkem prostředků,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Richard Toman. Poul podle soudců neunesl důkazní břemeno, ačkoliv k tomu u obvodního soudu dostal široký prostor. Čestné prohlášení, které muž předložil, totiž samo o sobě nemá důkazní hodnotu, pokud není prokázána pravdivost toho, co je v něm napsáno.
Při razii provedené 13. června 2013 v souvislosti s kauzami kolem tehdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové) našla policie ve vládních trezorech přes 3,5 milionu korun. Peníze později úřadu vlády vrátila, protože vyšetřovatelé nepřišli na to, že by hotovost měla spojitost s nějakým zločinem.
Částku, kterou si nárokoval Poul, mu úřad odmítl vydat s odůvodněním, že původ peněz není znám. Poul tvrdil, že část sumy, která byla v amerických dolarech, si ušetřil při cestě do USA. Zbytek si prý uložil na mimořádné výdaje. Odvolací senát to dnes označil za „nevěrohodné vyprávění“.
Poul k zasedání nedorazil a jeho advokát se nechtěl vyjadřovat k dotazům přítomných novinářů, čím se nyní jeho klient živí. Právník připustil, že ponechání peněz v trezoru bez souhlasu předsedy vlády bylo porušením pracovního řádu. Na vlastnictví peněz to ale podle něj nic nemění.
Policie při razii zadržela kromě Nagyové a dalších lidí právě i Poula, následně ho však z ničeho neobvinila.