Rakousko řeší údajný únos 88leté matky správce majetku Esterházyů

Rakousko řeší údajný únos 88leté matky správce majetku EsterházyůAKTUALIZOVÁNO
Svět

Únos seniorky

drb Echo24

Rakouská policie ve středu dopoledne po rozsáhlém pátrání nalezla údajně unesenou 88letou ženu. Ta měla být unesena v úterý odpoledne z burgerlandského města Eisenstadt, nalezena byla ale až v tyrolském Kitzbühelu. Jméno seniorky policie nezveřejnila. Rakouská média ale píšou, že unesená žena je matkou švýcarského manažera Stefana Ottrubaye, který řídí nadaci spravující rodové jmění někdejšího uherského šlechtického rodu Esterházyů. V ulicích města se v úterý pohybovali těže ozbrojení policisté, okolnosti případu se ale ještě nevyjasnily.

Ottrubayová je matkou švýcarského manažera Stefana Ottrubaye, který řídí nadaci spravující jmění někdejšího uherského šlechtického rodu Esterházyů.

Žena byla údajně unesena v úterý odpoledne, když šla se svou pečovatelkou po ulici. Podle očitých svědků ze dvou černých limuzín vystoupily tři osoby, dva muži z jednoho a žena z druhého vozu. Starou dámu údajně přiměli nastoupit do jednoho z vozů. Pečovatelku odstrčila vysoká blond žena, ale nezranila ji. „Únosci“ pak vysokou rychlostí odjeli. V noci na středu se pak sami přihlásili policii v Tyrolsku, potvrdila burgenlandská policie.

Policie po údajném únosu uvedla, že auta možná měla zahraniční poznávací značky, a vyšetřování tak dostalo mezinárodní rozměr. Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) ovšem už dříve upozornil, že není jisté, „zda jde o únos v pravém smyslu slova“.

Rakouský tisk uvádí, že v ulicích Eisenstadtu byli hodiny po únosu vidět těžce ozbrojení policisté. Podle agentury APA se jenom ve spolkové zemi Burgenland na pátrání podílela více než stovka policistů. Podle jednoho ze svědků zastavovali a prohledávali auta s cizími poznávacími značkami, především maďarskými. Eisenstadt leží nedaleko hranic s Maďarskem.

Syn unesené ženy Stefan Ottrubay je správce miliardového majetku rodu Esterházyů. Ottrubay je synovec poslední princezny tohoto rodu. V roce 2000 Otrrubaye, navzdory nesouhlasu rodu Esterházyů, pověřila správou fondu, který má přes 800 milionů eur.

Podniky skupiny Esterházy v roce 2017 vykázaly podle oe24.at obrat 53 milionů eur (téměř 1,4 miliardy korun). Z toho bylo 32,7 milionu dosaženo v oblasti lesnictví a zemědělství a 7,8 milionu v nemovitostech. Čistý majetek skupiny byl v roce 2014 odhadován na zhruba 800 milionů eur. K tomu je třeba připočíst kulturní zařízení jako zámek Esterházyů v Eisenstadtu nebo hrad Forchtenstein, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

Čtěte také: Šéf vládní IT agentury pojede do Bruselu obhlédnout nové centrum Huawei

Související články