Biden vyzval Američany k jednotě
20. VÝROČÍ 11. ZÁŘÍ
Americký prezident Joe Biden v předvečer 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 věnoval vzpomínku skoro 3000 obětí a vyzval Američany k jednotě. Exprezident Barack Obama ve svém vzkazu vyzdvihl hrdinství Američanů. Britská panovnice Alžběta II. dnes v prohlášení uvedla, že myslí na oběti a pozůstalé a vzdala hold lidem, kteří se podíleli na obnově po útocích. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové „EU stojí za Spojenými státy v obraně svobody a soucitu proti nenávisti“.
Biden ve videu z Bílého domu uctil památku obětí útoků a připomněl tisíce dalších, kteří byli zraněni. Zmínil také hasiče, zdravotníky a mnoho dalších lidí, kteří při vyprošťovacích pracích nasazovali životy. Prezident také poukázal na „temné stránky lidské přirozenosti- strach a hněv, zášť a násilí vůči muslimským Američanům, skutečným a věrným stoupencům mírumilovného náboženství“, což podle něj oslabilo, ale nezničilo americkou jednotu.
„Pro mě je hlavním ponaučením z 11. září, že když jsme nejzranitelnější,...v bitvě o duši Ameriky, je jednota naší největší předností,“ uvedl. „Jednota neznamená, že musíme věřit tomu samému. Musíme mít zásadní respekt a víru v sebe navzájem i v tento národ,“ dodal.
20 years after September 11, 2001, we commemorate the 2,977 lives we lost and honor those who risked and gave their lives. As we saw in the days that followed, unity is our greatest strength. It’s what makes us who we are — and we can’t forget that. pic.twitter.com/WysK8m3LAb
— President Biden (@POTUS) September 10, 2021
Biden dnes s první dámou Jill Bidenovou navštíví New York, kde dva letouny pilotované sebevražednými atentátníky před dvaceti lety narazily do dvou mrakodrapů Světového obchodního centra, což si vyžádalo životy 2753 lidí. Hlava státu navštíví také Pentagon v Arlingtonu u Washingtonu, kde narazil třetí letoun, a památník v Shanksvillu v Pensylvánii, kde se po souboji souboji cestujících s teroristy zřítil čtvrtý letoun. Předpokládá se, že teroristé chtěli čtvrtým letadlem narazit do budovy Kongresu či do Bílého domu.
Exprezident Obama, který byl šéfem Bílého domu v letech 2009 až 2017, vyzdvihl hrdinství mnohých Američanů. „Jedna věc, která byla evidentní 11. září - a od té doby je jasná - je, že Amerika byla vždy domovem hrdinů, kteří se vrhali do nebezpečí, aby udělali to, co je správné,“ uvedl. Zmínil hasiče, kteří běželi po schodech v mrakodrapech nahoru, zatímco ostatní utíkali dolů, pasažéry, kteří se postavili teroristům, a dobrovolníky, kteří po útocích pomáhali. „Za posledních 20 let jsme znovu a znovu viděli stejnou odvahu a nesobeckost,“ řekl Obama, který připomněl také odvahu zdravotníků v pandemii, hasičů bojujících s lesními požáry a vojáků, kteří nasazují své životy za záchranu Američanů a uprchlíků.
Today we honor the nearly 3,000 men, women, and children who died on September 11, 2001, and the heroes who have always run towards danger to do what’s right. Let’s never forget that day, and let’s never take them for granted. pic.twitter.com/VkN11wZAMh
— Barack Obama (@BarackObama) September 11, 2021
Vzpomínku tragickým událostem z 11. září dnes věnovala také řada zahraničních státníků.
Britská královna Alžběta II. ve vzkazu Bidenovi uvedla, že věnuje své modlitby obětem a přeživším útoků. „Moje myšlenky a modlitby - a myšlenky mé rodiny a celého národa - jsou s oběťmi, přeživšími a zasaženými rodinami, stejně jako se záchranáři,“ uvedla. Poznamenala také, že má živě v paměti, jak v roce 2010 navštívila místo, kde stávala newyorská dvojčata. „Připomíná mi to, že když ctíme ty z mnoha národů, vyznání a původů, kteří přišli o život, vzdáváme také hold odolnosti a odhodlání komunit, které spolupracovaly na obnově,“ dodala.
Just as they did at Buckingham Palace twenty years ago to show solidarity with our US allies, the Band of the @WelshGuards this morning played the US National Anthem at changing of the guard. #911Memorial #NeverForget @Corpsarmymusic @RoyalFamily @UKinUSA @BritishArmy pic.twitter.com/YNktnO5HwE
— The Army in London (@ArmyInLondon) September 11, 2021
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že útočníkům se nepodařilo „otřást naší vírou ve svobodu a v demokracii“.
Today we remember the 2,977 people taken from us on September 11th 2001.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) September 11, 2021
But while the terrorists imposed their burden of grief and suffering, we can now say with the perspective of 20 years that they failed to shake our belief in freedom and democracy. pic.twitter.com/BBuz9i08WZ
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na twitteru uvedla, že si dnes připomínáme oběti a vzdáváme hold těm, kteří riskovali vše, aby jim pomohli. „I v těch nejtemnějších a nejtěžších dobách může prosvítat to nejlepší z lidské přirozenosti. EU stojí s USA v obraně svobody a soucitu před nenávistí,“ uvedla.
On 9/11 we remember those who lost their lives and honour those who risked everything to help them.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 11, 2021
Even in the darkest, most trying of times, the very best of human nature can shine through.
The EU stands with the USA in defending freedom & compassion over hate. #September11
Předseda Evropského parlamentu David Sassoli ve svém prohlášení poznamenal, že boj s terorismem neskončil. „Jedenácté září změnilo světové dějiny. Ten den zůstává otevřenou ranou v našich srdcích, nikdy na něj nezapomeneme. O 20 let později není boj proti terorismu u konce. Vždy zůstaneme ostražití,“ uvedl.
#September11 changed the world's history. That day remains an open wound in all our hearts, it will never be forgotten.
— David Sassoli (@EP_President) September 11, 2021
20 years later, the fight against terrorism is not over. We shall always remain vigilant. pic.twitter.com/CLY3TOVk53