Summit G7 provázely spory, Trump odjel předčasně

Summit G7 v Kanadě

Summit G7 provázely spory, Trump odjel předčasněAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Spojené státy potřebují spravedlivý přístup na trhy a nejsou už dále ochotny tolerovat jednání zemí, které vůči Spojeným státům spravedlivé nejsou. Řekl to americký prezident Donald Trump, který se zúčastnil summitu sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 v Kanadě. Schůzku označil celkově za úspěšnou, mluvilo se na ní zejména o vzájemném obchodu.

„Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány,“ prohlásil na tiskové konferenci Trump s tím, že už nastal čas, aby se Evropská unie, Kanada a další obchodní partneři chovali ke Spojeným státům lépe.

Americký prezident rovněž řekl, že Spojené státy na summitu bojovaly za volný obchod a konec dotací a cel. Jak toho hodlá docílit, ale neupřesnil. Pokud budou proti Spojeným státům uvaleny reciproční cla na dovoz hliníku, udělají tyto státy velkou chybu, zdůraznil podle agentury AP americký prezident.

Trump začal vůči všem ostatním státům G7, tedy vůči Británii, Francii, Kanadě, Německu, Itálii a Japonsku, uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku. Cla se vztahují na celou Evropskou unii, která je označována za osmého člena G7.

Spojené státy chtějí s Mexikem a Kanadou vyjednat nové podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), trvají ale na dodatku, podle něhož by byla nová dohoda sjednána vždy na pět let a pak se rozhodlo o jejím případném prodloužení. Trump řekl, že jeden z těchto států návrh vítá, druhý se ale obává, že dodatek o prodlužování dohody každých pět let by mohl ohrozit dlouhodobé investice. Agentura AP uvedla, že se zmíněným dodatkem nesouhlasí Kanada.

Kanadský premiér Justin Trudeau chtěl minulý týden navštívit Washington a doufal, že jednání o nových podmínkách fungování dohody NAFTA pokročí do další fáze. Americký viceprezident Mike Pence mu ale zavolal a požádal ho, aby Kanada souhlasila s dodatkem, který by dohodu zrušil, pokud by se všechny tři členské země nedomluvily na prodlužování dohody každých pět let. Trudeau to odmítl, takže jednání ohledně dohody NAFTA už nepokročila, uvedla AP.

Trump řekl, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní. „Můj vztah s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a kanadským premiérem je skvělý, falešná média to zkreslují,“ řekl v reakci na dotaz novináře, zda jeho rozhodnutí odjet ze summitu v Kanadě dříve nemůže budit dojem, že se Trump k zemím G7 otáčí zády. Když Trump zjistil, že novinář je z televize CNN, řekl „to jsem si myslel“ a obvinil kanál ze lživého zpravodajství.

Trump už před summitem řekl, že z něj odjede dřív, aby se mohl připravit na schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. „Je to skutečně neprobádané území v tom pravém slova smyslu, ale věřím si… Nikdy to nikdo neudělal. Není to vyzkoušeno, takže k tomu přistupujeme opravdu pozitivně,“ poznamenal ke schůzce Trump.

K tématu nadcházejícího summitu v Singapuru Trump řekl, že severokorejský vůdce může pozitivně ovlivnit budoucnost KLDR, má ale jen jednu šanci. Chystaný summit v Singapuru přitom Trump označil za „mírovou misi“. Zda Kim denuklearizaci Korejského poloostrova myslí vážně, bude jasné během jediné minuty, řekl Trump.

Trump: Postrádám tady Rusko

Trump  už před odletem do Kanady uvedl, že na summitu postrádá Rusko. Podle něj by se mělo schůzek skupiny nejvyspělejších států znovu účastnit. Z dřívější skupiny G8 bylo vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. Kanada s Trumpovým názorem stejně jako Evropská unie nesouhlasí, stejný postoj má i německá kancléřka Angela Merkelová; italský premiér Giuseppe Conte je naopak pro. Rusko dalo najevo, že o členství nemá valný zájem.

„Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu,“ řekl americký prezident novinářům. „Miluji svou zemi a pro Rusko jsem noční můrou. Dodávám ale, že Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?“ poznamenal Trump.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci řekl, že „Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek)“, než je skupina G7. Členem skupiny nejvyspělejších států se Moskva stala v roce 1997. Po dočasném pozastavení členství po okupaci Krymu se Kreml sám loni rozhodl definitivně skupinu opustit. Na dotazy, zda by Moskva přijala nabídku vrátit se, reagovala zatím ruská diplomacie vždy vyhýbavě.

Mluvčí kanadského premiéra Justina Trudeaua po Trumpově prohlášení konstatoval, že Kanada svůj odmítavý názor na přijetí Ruska do skupiny G7 nemění.

Evropská unie přizvání Ruska stejně jako Kanada odmítá. „Nechme to tak, jak to je. Sedmička je navíc šťastné číslo,“ prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk, který se summitu účastní spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Nový italský premiér Giuseppe Conte naopak podle agentury Bloomberg uvedl, že Rusko by se vrátit mělo. Merkelová ale po zahájení summitu novinářům řekla, že představitelé unijních zemí účastnící se vrcholné schůzky se shodli v tom, že podmínky pro návrat Ruska do skupiny zatím nebyly splněny. „To byl společný názor,“ řekla kancléřka s tím, že změna v postoji by mohla nastat tehdy, pokud by došlo k výraznému pokroku při řešení krize na Ukrajině.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit