Měla Ashli Babbittová šťastnou smrt? Vlna populistických revolt dorazila na akciové trhy
ECHOPRIME
Se šílenstvím kolem akcií Gamestopu dorazila vlna populistických revolt na nové teritorium – akciové trhy. I ona je poháněna sociální sítí – po známějším Facebooku a Twitteru vstoupil na politické kolbiště Reddit, síť pro „nerdy“. Jak je to šílené? Kdybyste chtěli nějakému normálnímu člověku tváří v tvář tvrdit, že „akcie vždy jen stoupají“, budete za nebezpečného blázna. Když to v této komunitě odprezentujete ve formátu memu třeba s fotkou Mela Gibsona z filmu Braveheart, jste za hrdinu, který ukazuje cestu ostatním. Protože kolektivní akce redditářů zatopila jednomu hedgeovému fondu, který měl do poklesu akcií Gamestopu hodně nainvestováno. V kontextu celého akciového trhu je to finančně bezvýznamné a většina účastníků toho rauše na tom nakonec prodělá. Protože neexistuje možnost, jak by si akcie Gamestopu mohly dlouhodobě udržet svou momentální nafouknutou hodnotu. Tvrdit, že mohly, je jako tvrdit, že Trump vyhrál volby. Pravda, obojímu věří spousta lidí.
Vydělají ti, kdo dav ponoukají, což nejsou žádní amatéři. „Jsou to třicetiletí investiční bankéři a manažeři portfolií, kteří si na síti vyměňují memy a hrají si na autisty,“ popisuje to jeden finanční profesionál, který konverzaci dlouhodobě pozoruje. „Pokud jste před osmačtyřiceti hodinami nevěděli, co to je gamma squeeze, pak jste jejich výstupní strategie a záloha na jejich příští porsche.“
Což nezabránilo třeba známé levicové kongresmance Alexandrii Ocasio-Cortezové, aby se jich zastala proti jejich on-line brokerské službě, a republikánskému senátoru Tedu Cruzovi, aby se k ní připojil, což občas dělá, když chce být zajímavý. Dřív kongresmani organizovali slyšení a prosazovali zákony na téma, jak zabránit tomu, aby se nekvalifikovaní drobní investoři stali terčem manipulací finančních žraloků. A zase budou, až za čas drobní aktivisté-investoři spláčou nad výdělkem. Ale dnes je povzbuzují, aby se nechali oškubat.
Je to opravdu forma aktivismu. Jeden levicový aktivista přirovnal tu ztrátu, již drobní akcionáři utrpí, k tomu, když on dal finanční příspěvek volební kampani senátorky Warrenové. Protože ta taky měla spadeno na hedgeové fondy.
Celý text Martina Weisse si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku Echo. Objednat si jej můžete zde.