Maďarská „jižní hranice je v obležení migrantů,“ jsou vyzbrojeni automatickými zbraněmi
ILEGÁLNÍ MIGRACE
Napětí na tzv. balkánské trase se stupňuje. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó je jižní hranice Maďarska „prakticky v obležení kvůli nelegální migraci“. Agresivita a útoky migrantů prudce rostou. V sousední Vojvodině došlo u maďarských hranic počátkem července k přestřelce mezi Pákistánci a Afghánci. Zůstal jeden mrtvý a několik zraněných. Srbská police u nich zabavila automatické pušky a řadu dalších zbraních. Maďarsko v těchto dnech zahájilo nábor do nového zvláštního pluku pohraničních myslivců. To za situace, kdy nová levicová vláda ve Slovinsku začala bourat plot na hranicích s Chorvatskem, který bránil v pronikání nelegálních migrantů.
Vyhrocená situce na hranicích byla mimo jiné tématem čtvrteční cesty ministra Szijjártó do Vídně na jednání se svým protějškem Alexandrem Schallenbergem. Szijjártó řekl, že maďarské úřady letos zatím zadržely na jižní hranici země přes 120 000 nelegálních migrantů, což je dva a půl krát více než loni. „Migranti se navíc chovají agresivně a násilně, ozbrojili se, a nebojí se používat zbraně,“ uvedl. Ministr kritizoval „promigrační politiku“ EU a plány na zavedení povinných přesídlovacích kvót. Obvinil také EU z proplácení jen „malého zlomku“ výdajů na snahy vlády v Budapešti o zastavení migrace.
Pohraniční myslivci
Vzhledem k tomu, že Maďarsko považuje nelegální migraci za hrozbu pro svou bezpečnost, policie na to nestačí, zřizuje nový ochranný útvar, tzv. pohraniční myslivce. Nepůjde ani o armádu ani o policii, i když pohraniční myslivci budou mít některé policejní pravomoci. Pluk bude mít 4 tisíce příslušníků, dislokován bude na jižní maďarské hranici. Nábor právě začal.
Policejní velitel generálmajor Csaba Tarcsa zdůraznil, že migranti jsou stále násilnější, nejen že se snaží dostat přes plot pomocí žebříků a hloubí tunely, ale také střílí pomocí praků skleněné koule do policieních vozidel. Při zadržování vozidel pašeráci lidí nezastavují, naopak zvyšují rychlost, snaží se ujet, což často vede k nehodě.
Vyšší plot
Jak uvádí v sobotu ČTK s odkazem na rakouskou agenturu APA maďarská vláda nyní rozhodla zesílit plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem, a nyní čtyřmetrový plot zvýšit o další metr.
Přestřelka ve Vojvodině
Napjatá situace trvá už několik týdnů v srbské Vojvodině na maďarských hranicích, zvláště pak v Subotici. V tamním lese u osady Subotica Makova došlo počátkem července k přestřelce mezi Pákistánci a Afghánci. Výsledkem byl jeden mrtvý a šest zraněných, jedna dívka byla ve vážném stavu převezena do nemocnice. Událost si vyžádala zásah speciálních jednotek, které oblast neprodyšně uzavřely. Tento týden se na místo vypravil srbský ministr policie Aleksandar Vulin. Podle tamních médií se v Subotici zúčastnil akce zaměřené na potlačení zločinů a přestupků páchaných migranty, kterou provádí operativní úderná skupina, která vznikla dva dny po přestřelce mezi migranty na jeho příkaz. Při razii mezi migranty byly v okolí Subotice zabaveny tři automatické pušky, puška, čtyři pistole, 12 nožů, mačety, šavle a boxery a také 182 kusů střeliva různých ráží.
"Srbsko nedovolí, aby jeho území bylo místem, kde se budou scházet různí bandité a spodina z celé Asie," prohlísil ministr Vulin s tím, že "Srbsko není parkoviště pro migranty a nedovolí, aby byl náš způsob života jakkoli ohrožován aktivitami obchodníků s lidským utrpením."
Slovinci bourají plot
Za této situce v sousedním Slovinsku začala v pátek armáda rozebírat plot s ostnatým drátem, který měl od dob migrační krize z let 2015 a 2016 bránit ilegálním přechodům hranice s Chorvatskem. Nová vláda liberálně-zeleného premiéra Roberta Goloba se k tomuto kroku zavázala v programovém prohlášení. Ministerstvo vnitra páteční začátek odstraňování plotu u hraničního přechodu Metlika označilo za symbol nové migrační politiky Slovinska. Šéfka rezortu Tatjana Bobnarová podle agentury APA řekla, že situace se od dob migrační krize, kdy hranici přecházelo i 12.000 běženců denně, zcela změnila. Plot je podle ní dnes "neadekvátním opatřením". Nahradit ho podle ní mají jiné způsoby ostrahy hranice.