Polští poslanci i přes výzvu Jourové přijali sporný zákon
výzva do varšavy
Evropská komise vyzvala Polsko, aby si rozmyslelo schválení kontroverzního zákona umožňujícího odvolávat soudce. Uvedl to v pátek mluvčí EK, podle něhož poslala místopředsedkyně komise Věra Jourová do Varšavy dopis s výzvou, aby polská vláda návrh zákona ještě konzultovala s Radou Evropy. Návrh vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), proti němuž v ulicích protestovaly tisíce Poláků, kritizuje polská opozice i někteří představitelé tamní justice. Polští poslanci zákon dnes odpoledne hlasy vládní většiny schválili.
Národně konzervativní PiS minulý týden v parlamentu předložila zákon, který má podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Vláda návrh hájí s tím, že je důležitý pro zachování řádu v justičním systému, kde podle poslanců PiS narůstá anarchie.
Pro přijetí zákona dnes hlasovalo 233 poslanců, proti bylo 205, dalších deset zákonodárců se zdrželo, uvedl server Onet.pl. K definitivnímu potvrzení zákona je zapotřebí ještě souhlas senátorů, mezi kterými nemá PiS zaručenou většinu. Senát má ale malé pravomoci a může jen oddálit, ne úplně zablokovat přijetí zákona, poznamenala agentura AP.
„Zákon budí obrovské vášně, včerejší (čtvrteční) jednání (sněmovny) bylo bouřlivé a následné jednání ve výborech trvalo do páté ráno. Dnes vládní strana prohlásila, že z návrhu odstranila ustanovení, která by mohla odporovat právu EU,“ napsal server.
Zákon byl sice pozměněn, ale podle agentury AFP stále hrozí odvolání soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc nových soudců, dosazených soudcovskou radou.
Jourová poslala do Varšavy dopis
Podle mluvčího komise Christiana Wiganda Jourová odeslala ve čtvrtek do Varšavy dopis, v němž vyzývá vládu, aby návrh nejprve konzultovala s Benátskou komisí. Ta je poradním orgánem Rady Evropy (RE) a vyjadřuje se mimo jiné k případům, v nichž je podle ní ohrožena nezávislost justice. RE je mezinárodní organizace nezávislá na EU a věnuje se mimo jiné právním otázkám. Její Benátská komise už jiné části polské soudní reformy posuzovala v minulosti, tehdy na žádost samotné Varšavy.
Jourová nyní v dopise doporučila polským státním orgánům, aby nepokračovaly ve schvalování zákona, než provedou všechny „nutné konzultace se všemi dotčenými stranami“. Komise by také ráda slyšela, jaké záměry má kolem návrhu polská vláda do budoucnosti.
Brusel dlouhodobě vede s Varšavou řízení kvůli justiční reformě, která podle komise podkopává vládu práva v zemi. Soud EU už nařídil Polsku změnit kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Současný vývoj v zemi je podle Jourové znepokojující. Jourová už dříve dala najevo, že by ráda o věci s polskou stranou jednala přímo ve Varšavě, bližší podrobnosti v pátek ale mluvčí neměl.