Koalice utekly předpokladům z průzkumů. Ty nezachytily poslední trendy
VOLEBNÍ PRŮZKUMY
Průzkumy budily v posledních předvolebních dnech tradičně emoce, konečné výsledky však podle analytiků spíše potvrdily, že k zásadním změnám voličských nálad může docházet těsně před otevřením volebních místností. Překvapením se tak stal především „příběh“ dvou doposud opozičních koalic. Koalice Spolu nečekaně porazila hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, koalice PirSTAN naopak výrazně zaostala za očekáváním.
Ačkoliv dlouhodobější trend ve výzkumech naznačoval, že po jarním prudkém nástupu koalice PirSTAN přišel propad a naopak začala mírně růst koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, obě koalice byly od skutečných výsledků většinou značně daleko. Naopak se dlouhodobě na čele udržovalo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. To nakonec dokázalo získat prakticky stejně voličů jako v roce 2017, na prvním místě je však nečekaně vystřídala s těsným náskokem koalice Spolu.
I poslední průzkumy favorizovaly hnutí ANO, například poslední model STEM pro CNN Prima News sice poměrně přesně trefil výsledek hnutí kolem 27 %, koalici Spolu však tipoval pouze 21 %. Druhé koalici pak lehký pokles na 17 %, ta však nakonec dosáhla jen na 15 %. Podobně i jiné agentury ukazovaly vítězství hnutí ANO, agentura Kantar pro ČT v zářijovém modelu ukazovala na těsnější vedení hnutí ANO s 24,5 % před koalicí Spolu s 23 %, koalici PirSTAN však přisuzoval průzkum přes 20 %.
Podle analytika Kantaru Pavla Ranochy nakonec rozhodovali zřejmě lavírující voliči, ale i schopnost mobilizovat voliče, kteří nakonec přispěli k rekordní účasti. „Je zřejmé, že koalici Spolu se povedlo zaprvé skutečně výrazně mobilizovat vlažnější voliče, „nadúčast“ jde z velké části za ní, to jsme z našich nejčerstvějších dat skutečně viděli,“ uvedl pro deník Echo24 Ranocha.
Druhým důvodem nečekaného posunu v preferencích je pak podle něj to, že se koalici Spolu podařilo na poslední chvíli přetáhnout část dlouhodobě nerozhodných voličů, kteří lavírovali mezi oběma opozičními koalicemi. „A těch nebylo zrovna málo, někde těsně pod 10 % z celku, a šlo především o pirátské voliče. Možná i tím, jak začalo být čím dál jasnější, že je to právě Spolu, kdo má šanci porazit Andreje Babiše (tzv. bandwagon effect),“ dodal Ranocha. Zevrubnější analýzy výsledků však podle něj potřebují více času.
I podle ředitele agentury STEM Martina Buchtíka se v datech objevovalo mezi nerozhodnutými nadproporční množství lidí, kteří se rozhodovali mezi oběma koalicemi. „Potenciál dvou koalic kolem 43 % ukazovali plus minus všichni, zdat bylo tedy patrné, že jedna z těch koalic bude růst. Druhá věc je, že Spolu dlouhodobě nemělo už kde brát, než u druhé koalice, což se pravděpodobně stalo na poslední chvíli, stalo se hlavním vyzyvatelem. Proč ti lidé tak rozhodli přesně nevíme, co vše hrálo roli jsou spíš politologické spekulace,“ řekl deníku Echo24 Buchtík.
Upozornil, že poslední sběr dat končil deset dní před volbami, odrážet tedy mohl pouze tehdejší preference voličů. V posledních dnech se přitom objevila například kauza Pandora Papers, v níž figuruje premiér Andrej Babiš. Agentury poukazují také na to, že odchylky jednotlivých modelů souvisí jak s metodikou sběru dat, tak s analytickým přístupem jednotlivých pracovišť. Připomínají rovněž statistickou chybu, která u malých stran činí obvykle jeden procentní bod, u velkých až tři procentní body.
I ředitel agentury Median Přemysl Čech odkazuje na to, že výzkum probíhal dva týdny před volbami a odrážel tehdejší situaci. Upozornil na to, že podpora ANO se během léta zvyšovala, ale v září začala klesat. Naopak podpora koalice Spolu se zvyšovala. Podle Čecha až průzkum, který agentura prováděla v týdnu před volbami mezi 5. a 7. říjnem, ukázal, že Spolu předstihne ANO.
Letos žádný z posledních volebních modelů, které mohly být před volbami zveřejněny, nefavorizoval jako vítěze koalici Spolu se ziskem těsně pod hranicí 28 procent. Naopak zisk hnutí ANO se s modely vesměs shodoval. Tři ze čtyř modelů pak dávaly koalici Pirátů a Starostů naději na výrazně lepší výsledek, než kterého nakonec dosáhla. Podle sociologické výzkumné organizace PAQ Research dvě pětiny původních pirátských voličů z roku 2017 přešly ke koalici Spolu.
Volby vyhrála koalice Spolu s výsledkem 27,79 % hlasů, za ní skončilo hnutí ANO s 27,12 %, na třetím místě pak koalice Pirátů a Starostů s 15,62 % hlasů. Čtvrtá SPD skončila s výsledkem 9,56 %.