Senátní pád ČSSD. Měla nejsilnější klub, z 13 obhajovaných křesel získala jediné

propad vládní strany

Senátní pád ČSSD. Měla nejsilnější klub, z 13 obhajovaných křesel získala jedinéNOVÉ
Předseda ČSSD Jan Hamáček ve volebním štábu ČSSD po prvním kole senátních voleb a voleb do zastupitelstev obcí Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jednoznačnou porážku utrpěla v letošních senátních volbách vládní ČSSD. Strana před obměnou jedné třetiny z 81 senátorů obhajovala nejvíce postů ze všech kandidujících subjektů – celkem 13. Do druhého kola postoupilo pět představitelů ČSSD, ohajoba se podařila pouze jedinému senátorovi - na Karvinsku uspěl dosavadní senátor Petr Vícha.

Sociální demokraty doposud v horní komoře parlamentu zastupovalo 23 senátorů včetně 6 nestraníků. Největší senátorský klub v dosavadním složení se po obhajobě jediného mandátu musí nově spokojit se 13 senátory. Jeden jediný mandát získala také vládní hnutí ANO. To dosud zastupovalo 6 senátorů. Společně budou mít v horní komoře 20 zástupců, na většinu v 81členném senátu proto nedosáhnou. Komunisti, s jejichž podporou vládnou, ze Senátu úplně vypadli.

Jediným zvoleným senátorem za ČSSD se stal Petr Vícha, který na Karvinsku porazil jedinou kandidátku komunistů Miladu Halíkovu. „Byl to souboj stejný jako před šesti lety a já si nesmírně cením toho, že jsem získal podporu ve všech obcích mého regionu, včetně největšího města Havířova, protože tam jsem před šesti lety lehce prohrál,“ uvedl Vícha.

Petr Vícha přiznal, že před volbou měl obavy, že značka sociální demokracie nebude pro voliče úplně optimální. Proto je rád, že rozhodla jeho práce, nikoliv to, za jakou stranu kandiduje. „Jsem tam (v Senátu) 12 let a celou dobu jsem ve výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. V tom se chce senátor angažovat i nadále.

Ze Senátu tak zmizí někteří dlouholetí zástupci strany, mezi nimi rokycanská senátorka Milada Emmerová nebo Božena Sekaninová kandidující na Prostějovsku. Tu střídá nestranická kandidátka Jitka Chalánková po 12 letech působení v horní komoře.

Nejsilnějšími senátorskými kluby jsou se 16 členy hnutí STAN a ODS. Následuje klub KDU-ČSL s 15 členy. Senátní klub ČSSD si udržel 13 zástupců, následuje hnutí ANO se 7 senátory. Šestici senátorských klubů doplňuje nejmenší Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 s pěti členy. Zřejmé zatím není to, do jakých klubů vstoupí nově zvolení nezávislí senátoři.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ONLINE: Modré tsunami. Senátní volby vyhrává ODS, ANO a ČSSD propadly

Kdo bude šéfem Senátu? Sázkaři favorizují Hampla. Volby provází malá účast

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články