ANO začíná mít vážný problém. Piráti se Starosty mu v průzkumu dýchají na záda
VOLEBNÍ MODEL
Volby by v lednu vyhrálo hnutí ANO s 26,5 %. Andreji Babišovi však na záda dýchá koalice Pirátů a hnutí STAN, která by získala pouze o jeden a půl procentního bodu méně. Trojkoalice spolu by získala 18,5 % hlasů. Vyplývá to z únorového modelu společnosti Median. Do Sněmovny by se dostalo celkem šest subjektů. Jedná se o první volební model, který zohledňuje koalici Pirátů s hnutím STAN.
Čtvrté místo s 9 % získala SPD. Shodně se 7 % má vládní ČSSD a KSČM. Za pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny zůstává Trikolóra se 2 % a Zelení, kteří mají ještě o půl procentního bodu méně.
Není to první model, který ukazuje, že vládní hnutí ANO ztrácí podporu a náskok. Ve volebním modelu pro listopad od společnosti Kantar CZ, který však ještě nepočítal s koalicí Pirátů a STAN, získalo ANO podporu 25 %. Druzí byli opoziční Piráti s 20 %. Za nimi na třetím místě následovala s 11,5 % hlasů ODS. Starostové by měli 10,5 procent, stejně jako SPD. Alternativní volební model Kantaru počítal i s koalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterou by podpořilo v listopadu 19,5 % dotázaných. Psali jsme o tom zde.
Hnutí ANO si stále drží přízeň mezi voliči nad 65 let, kde má 45 %. Celkově však podpora hnutí v dlouhodobém horizontu klesá. „Zdá se tedy, že druhá vlna COVID-19 měla na voličskou základnu ANO negativní vliv. Mírně ubývá podpora mezi voliči do 54 let,“ píše Median.
Silný konkurent Babišova hnutí je koalice Pirátů a hnutí STAN. „Koalice má poměrně silné voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO 2011. U koalice se dala očekávat podpora mezi mladými lidmi, což se potvrdilo. Více voličů se ovšem začíná rekrutovat i z věkové skupiny mezi 45 a 54 let,“ dodává agentura. Druhá koalice Spolu má potenciál ve věkových skupinách mezi 18 a 54 lety věku nad 20 %.
Výzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek 1062 respondentů ve věku 18 a více let. Sběr dat byl prováděn osobním dotazováním vyškolených tazatelů s využitím laptopů (metoda CAPI), dotazování nezastižitelných skupin probíhalo online (metoda CAWI, 20–25 % vzorku) a probíhal od 1. do 29. ledna 2021.