1 Golanské výšiny

Česko postoj nezmění. Golany jsou stále okupovaným územím, potvrdil sněmovní výbor

, NOVÉ

Témata: , , ,

Zahraniční výbor sněmovny ve čtvrtek podpořil odmítavé stanovisko ministerstva zahraničí k americkému uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami. Usnesení získalo jednomyslnou podporu. Předseda výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) předtím varoval, že postup Spojených států může vytvořit nebezpečný precedens, na jehož základě mohou další země, například Rusko nebo Čína, vznášet nároky na území.

„Zahraniční výbor souhlasí se stanoviskem ministra zahraničí ke Golanským výšinám,“ uvádí usnesení, které poslanci schválili. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) minulý týden uvedl, že Česko se hlásí k rezolucím Rady bezpečnosti OSN a ke společné pozici Evropské unie, které shodně označují Golanské výšiny za okupované území.

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa v zahraničním výboru řekl, že Česko neplánuje svůj postoj změnit. Důvodem pro změnu by podle něj nebylo ani vypsání referenda na Golanských výšinách, podle něj nelze považovat takové hlasování za argument v situaci, kdy se koná nesvobodně.

Zaorálek varoval, že Spojené státy jednostranným uznáním izraelské svrchovanosti vytvořily nebezpečný precedens. „Já vůbec nepochybuji o tom, že toho ruská diplomacie velice brzy využije,“ řekl na jednání a poukázal na ruskou anexi ukrajinského Krymu nebo gruzínské Jižní Osetie. Podle něj by podobně mohla postupovat i Čína například u územních sporů v Jihočínském moři.

Golany jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. Americký prezident Donald Trump uznal izraelskou svrchovanost nad územím minulý týden.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šéf BIS Koudelka převzal cenu CIA za zahraniční spolupráci

Podaná ruka neplatí. ODS se pokusí Klause ml. odvolat ve sněmovně

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.