Babišův lichvář. Nový pražský lídr ANO Stuchlík chtěl vydělávat na chudých
Pozadí kandidáta ANO na primátora
Pražští představitelé hnutí ANO se v pondělí shodli na výměně lídra jejich kandidátky v hlavním městě. Dosavadní jedničku, poslance Patrika Nachera vystřídá generální ředitel poradenské společnosti Fincentrum a investor firmy Fair Credit Petr Stuchlík. Fair Credit se živí krátkodobými půjčkami s velmi vysokým úrokem. Nahradit Nachera premiérovi a šéfovi hnutí Andreji Babišovi údajně poradil jeho klíčový poradce Alexander Braun.
Podle serveru Euro na nápad zvolit si jako kandidáta na pražského primátora Stuchlíka šéfa hnutí ANO přivedl jeho klíčový politický poradce a volební stratég Alexander Braun, na něhož Babiš hodně dá. „Za Stuchlíka se zaručil a Babišovi se nový kandidát na primátora hned po prvním setkání líbil,“ napsalo Euro. Nabídku pak Stuchlíkovi dal podle Hospodářských novin přímo premiér. „Pan premiér mě jednoho dne pozval na večeři, což se neodmítá. Nabídku mi dal on,“ řekl.
Oba muži se už v minulosti setkali při svých podnikatelských činnostech. Šéf ANO kupoval od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft vydavatelství Mafra a od téhož subjektu Stuchlík v roce 2014 převzal rozhlasové stanice Expres FM a Classic FM, o něž Mafra spadající pod koncern Agrofert neměla zájem, uvedlo Euro. Stuchlík před rokem obě rádia prodal české internetové jedničce Seznam.cz.
Poradenství i problematický podnik s půjčkami
Stuchlík je spoluzakladatelem a generálním ředitelem Fincentra, které se zabývá finančním poradenstvím. Společně s ním jej v roce 2000 zakládal podnikatel Martin Nejedlý. Oba svůj majoritní podíl ve firmě prodali roku 2013 mezinárodním investorům Arx Equity Partners a Capital Dynamics. Menšinové podíly si však ponechali a ve Fincentru působí dál, Stuchlík jako generální ředitel. Firma vloni zvýšila tržby v České republice meziročně o desetinu na 1,21 miliardy korun.
Nový pravděpodobný lídr pražské ANO pro komunální volby je spojen také se společností Fair Credit. Ta poskytuje kontroverzní nebankovní krátkodobé půjčky do 150 tisíc korun. Úrok se u takových rychlých půjček může vyšplhat až na desítky procent a nejdůležitější údaj RPSN (roční procentní sazba nákladů) může překročit i 200 procent. Člověk, který si u firmy půjčí 150 tisíc se splatností 36 týdnů, zaplatí při úroku téměř 57 procent a RPSN 83 procent dohromady téměř 333 tisíc. Půjčka na 20 tisíc se splatností 60 týdnů má úrok přes 32 procent, RPSN však celých 206 procent a Fair Creditu se tedy vrátí 36 tisíc korun.
Podle Daniela Hůleho, vedoucího programu kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni nabízí Fair Credit velmi drahé půjčky chudým lidem. „RPSN těchto úvěrů, započteme-li všechny poplatky, vyjde na několik set procent, což je téměř desetinásobek legální sazby na Slovensku, kde se premiér Babiš zhlédl v inspiraci zastropování úroků. V Indexu odpovědného úvěrování, který Člověk v tísni vydává, se Fair Credit umístil na 30. místě ze 42 hodnocených společností,“ řekl Hůle deníku Echo24.
Stuchlík se před rokem a půl pro Reportér Magazín označil za pasivního investora firmy. „Fair Credit má vlastní dobrý management a my tam působíme jen jako pasivní investoři,“ popsal svou pozici a pozici Martina Nejedlého ve Fair Creditu. Kromě spoluzakladatelství Fincentra je Nejedlý v obchodním rejstříku dohledatelný také coby člen dozorčí rady českého Fair Creditu. Naopak Stuchlíkovo jméno v rejstříku chybí. Stuchlík přímo podpořil vznik Reportéru, třebaže se magazín staví proti Babišovi kriticky. „Před startem časopisu věnoval dar ve výši několik desítek tisíc korun, podobně jako někteří další podnikatelé,“ upřesnil pro Echo24 šéfredaktor Robert Čásenský s tím, že Fincentrum patří mezi pravidelné inzertní klienty časopisu.
Fair Credit se od doby svého založení před šesti lety potýká s finančními problémy. Server E15 v září 2017 napsal, že společnost za rok 2016 ztratila 108 milionů korun, za dobu své existence prodělala přes 475 milionů korun. „Přirovnal bych to ke startu významné české banky Air Bank, kdy nejdříve investovali do rozvoje a po čtyřech pěti letech se jim to vrátilo. My jsme ve stejné situaci,“ okomentoval tehdy situaci člen dozorčí rady Fair Credit International Tomáš Konvička. „Rok 2017 bude přelomovým, protože dosáhneme zisku,“ sliboval Konvička změny. „Zisk odhadujeme na úrovni spodních desítek milionů korun,“ dodal.
Soud s Českou spořitelnou
Z dalších aktivit nové jedničky pražské kandidátky ANO vystupuje jeho spor s Českou spořitelnou. Podle jejích zástupců mělo Fincentrum neoprávněně používat značky některých produktů spořitelny. Městský soud v Praze však její žalobu zamítl. Česká spořitelna nakonec spolupráci s Fincentrem rozvázala, mimo jiné kvůli „nekorektním praktikám a agresivním technikám při náboru poradců.“ Stuchlíkova firma k sobě měla přetahovat pracovníky České spořitelny, kteří měli přehled o nejbonitnějších klientech.
Petr Stuchlík není jedinou osobou spjatou s hnutím ANO, která je spjatá s nebankovními půjčkami. Manžel bývalé ministryně spravedlnosti a poslankyně za ANO Taťány Malé podniká v oblasti insolvenčních řízení a nebankovních půjček. Manžel političky pracuje jako insolvenční správce v Brně. Zároveň je jednatelem společnosti Swisscredit, zaměřující se na nebankovní půjčky.
Patrik Nacher se v kandidátce ANO na pražského primátora odsune na druhé místo, na třetím dvojici doplní bývalý ministr financí Ivan Pilný. Nacher sice jako lídr vzešel z dubnového vnitrostranického referenda, definitivně jedničku kandidátky, ale musí dle stanov hnutí ještě potvrdit jeho vedení. „Stejně tak, jako jsem byl implementován před čtyřmi lety já, tak může dojít i k těmto změnám. Mám pocit, že když to bude trio Stuchlík, Nacher, Pilný, tak je to celkem silné trio,“ okomentoval změny poslanec ANO.