Zmatek o svátcích. V pátek si nakoupíte, v pondělí už obchody zavřou

Zavírání obchodů o svátcích

Zmatek o svátcích. V pátek si nakoupíte, v pondělí už obchody zavřouNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov

Ladislav Šustr

O Velikonocích přichází další zavírání obchodů podle zákona, který platí už rok a půl. Nakoupit si však bude možné i na Velký pátek, protože se na něj regulace nevztahuje. Mezi lidmi tak o svátcích panuje zmatek, kdy obchody otevřené jsou a kdy ne. Nakoupit si tak je možné i na Hod Boží velikonoční, který je vždy v neděli a je vrcholem křesťanského svátku. Obchody pak zavřou až v pondělí, před pracovním týdnem. Lidovci se nyní snaží, aby obchody byly zavřené při všech státních svátcích.

Velký pátek byl uznán jako státní svátek až v roce 2015. Zákon o prodejní době však na něj nepamatuje. Podobně jsou na tom i Svátek práce, Den slovanských věrozvěstů, Den upálení mistra Jana Husa, Den vzniku samostatného československého státu a Den boje za svobodu a demokracii. Obchody jsou tak zavřené o svátcích pouze v osmi dnech ze třinácti.

Poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola se nyní snaží, aby se obchody zavřely ve všechny svátky. „Prosazuji novelou, aby se regulace týkala všech státních svátků, ne pouze současných osmi. Odstraní se tím zbytečný chaos, který ostatně i strany, které mají na regulaci odlišný názor, zmiňují jako hlavní problém. Podporu návrhu očekávám od klubů, které s KDU-ČSL prosadily senátní návrh. Jednat budu postupně se všemi,“ řekl pro Echo24 Jiří Mihola.

Kdy jsou obchody zavřené1.1. Nový rok
Velikonoční pondělí
8.5. Den vítězství
28.9. Den české státnosti
24.12. Štědrý den
25.12. První svátek vánoční
26.12. Druhý svátek vánoční

Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů. Návrh zákona, který by zrušil omezení prodejní doby podala Občanská demokratická strana. Ta ale nezískala potřebnou podporu už v prvním čtení, kdy 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL prosadilo jeho zamítnutí. Návrh zákona měl přitom podporu i od Hospodářské komory či od Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Zrušení tohoto zákona je samozřejmě nadále naší prioritou. Principiálně odmítáme to, že by zákon měl takto zasahovat jak do svobody podnikání, tak do svobody občanů nakládat se svým volným časem dle jejich vlastního uvážení. V tuto chvíli zatím nový návrh na zrušení nepředkládáme, ale budeme pro to hledat podporu,“ řekla pro deník Echo24 jedna z předkladatelek zákona Jana Černochová.

Odboráři naopak podporují návrh, aby se obchody uzavřely při všech státních svátcích. Zákazníci si dle odborů rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou spokojeni. Křesťanští demokraté se prý ale nebudou snažit zavřít obchody o velikonocích i v neděli, kdy je vrcholem svátku Hod Boží. „Žádná neděle nebyla a není v plánu, ani Hod Boží velikonoční. Řeším výhradně státní svátky, ty se týkají všech,“ řekl pro Echo24 Jiří Mihola.

Občanští demokraté jsou ale opačného názoru a varují před uzavíráním obchodů i v neděli. „Lidovecký návrh na rozšíření zákazu otevírací doby i na ostatní svátky zásadně odmítáme. Byl by to jen další krok k tomu, aby se zákaz rozšířil i na neděle a další dny. Zákaz otevírací doby je diskriminací a zcela zbytečnou regulací, která není nutná. Jedná se o typický příklad zcela zbytečného zákona,“ řekla pro deník Echo24 Jana Černochová.

Na dodržování zákazu prodeje dohlíží obchodní inspekce

„Na našem postoji směrem k zákonu se nic nemění – výklad není jasný, zákon považujeme za protiústavní – omezuje právo na podnikání, dále je v rozporu s právem EU, jelikož omezuje svobodu usazování, navíc zákon nedopadá na e-shopy,“ uvedla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Podle mluvčí Alza prodává na dálku, proto tu nelze zákon aplikovat. Zákon firma také považuje za diskriminační pro zaměstnance, neboť si ve státní svátek nemohou vydělat více v prodejnách nad 200 metrů čtverčních.

Největšímu českému e-shopu dříve vyměřila Česká obchodní inspekce (ČOI) pokutu ve výši 230 tisíc. Alza v roce 2016 porušila zákaz prodeje o svátcích dvakrát. „Konkrétně e-shop Alza pochybil 28. října a 26. prosince, a to v prodejnách v Praze a Plzni. Pokuta 230 tisíc korun je pravomocná,“ uvedl pro iDNES mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alza se ale proti pokutě bude bránit žalobou. „Vzhledem k tomu, že již nelze využít opravný prostředek v rámci správního řízení, naši právníci připravují žalobu proti rozhodnutí správního orgánu,“ řekla mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Na státní svátek 28. října zjistila ČOI porušení zákazu prodeje v pěti případech, celkem provedla 89 kontrol.

Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Chcete si nakoupit? Zapomeňte. Obchody zůstanou 28. září zavřené

Velké obchody do středy zavřou. Kdo to poruší, tomu hrozí trest