Prymula dál tlačí Sputnik: Měli bychom o něm rozhodnout do 14 dnů, pak už bude pozdě

SPUTNIK V

Prymula dál tlačí Sputnik: Měli bychom o něm rozhodnout do 14 dnů, pak už bude pozdě
Roman Prymula: Lidé, kteří se jí chtějí nechat očkovat, nechť se očkují, ti, kteří nechtějí, nechť se neočkují. Foto: Jan Zatorsky
2
Domov

Echo24

Bývalý ministr zdravotnictví, nyní poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula oznámil, že Česko by mělo o nákupu ruské vakcíny Sputnik V rozhodnout do čtrnácti dnů, pak už by mohlo být pozdě. Podle něj je hlavním úkolem státu zajistit jakoukoliv vakcínu, pro její použití není potřeba schválení Evropské lékové agentury, ale stačí výjimka resortu zdravotnictví. Prymula to řekl v rozhovoru pro CNN Prima News.

Že je Zeman zastáncem ruské vakcíny nemá podle Prymuly vliv. Sám poradce je především pro rychlé naočkování obyvatel. ,,Jsem pro to, aby se tady co možná nejrychleji očkovalo jakoukoliv vakcínou, která bude bezpečná a dostatečně imunogenní. To znamená, že pokud se někomu podaří přivézt jakoukoliv registrovanou vakcínu, nemám s tím vůbec problém," řekl Prymula a zdůraznil, že prioritou státu je zajistit vakcín co možná maximum, a pokud by k tomu dopomohl i Sputnik, nebude tomu bránit.

Schválení Evropskou lékovou agenturou by byla optimální cesta, nicméně není podmínkou, říká Prymula. Ministerstvo zdravotnictví je podle něj orgán, který má poslední slovo. A to by se také podle něj mělo vyjádřit do dvou týdnů, pak už na rozhodování bude pozdě. Protože nejde o registraci vakcíny, nejedná se tedy ani o obcházení Evropské lékové agentury, tvrdí Prymula. ,,Máme takto nastavenou legislativu. Nejde o registraci vakcíny, ale nouzové použití po dočasnou dobu. Když tady denně umírá 200 lidí, tak garantuji, že po vakcinaci jejich ani zdaleka tolik nezemře. Vakcíny jsou cestou ze začarovaného kruhu.“ řekl.

Nesouhlasí ale s tím, aby bylo očkování vakcínou někomu nuceno. ,,Lidé, kteří se jí chtějí nechat očkovat, nechť se očkují, ti, kteří nechtějí, nechť se neočkují.“ pokračoval Prymula. Nikdo by se ale podle něj neměl nechat ovlivnit informacemi, které se objevují ve spojitosti s vakcínami od AstraZenecy a komplikacemi po jejím naočkování.