Živě: Magistrát a TSK o spadlé lávce

Živě: Magistrát a TSK o spadlé lávce
Tisková konference ke spadlé lávce Foto:

Foto: Vojtěch Drbohlav

Onlines

Echo24

13:10 Tisková konference k pádu Trojské lávky skončila

13:10 Trojská lávka byla sledována on-line, jde o unikát

Od té doby, co dynamické měření v minulosti zjistilo u trojské lávky drobné odchylky, nainstalovali u ní technici sondy. Ty informovaly o stavu lávky on-line. „V tomto smyslu sledování byl tento most unikátní. Nikde jinde takové sledování, pokud vím, nemáme,“ řekl náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek. Podle něj je podobné sledování probíhá už jen u Karlova mostu, to však funguje na odlišném principu.

13:05 Zdravotní stav zraněných se komentovat nebude

„Nepřísluší nám komentovat zdravotní stav. Rádi bychom se se zraněnými ale setkali. O jejich stav se zajímáme,“ řekl náměstek primátorky Adriany Krnáčové Petr Dolínek. TSK a Odbor majetku hlavního města se v nejbližších dnech spojí s pojišťovnami a budou s nimi jednat o odškodnění pro zraněné i město.

13:00 Město chce nahradit spadlou lávku loděmi a převozem, bude provizorní most

Jednou z variant, jak dočasně suplovat funkci zřícené lávky je podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka zavést provoz přívozu a lodí. Jedná rovněž o postavení provizorního mostu. Nad vodou by se mohl objevit v řádu týdnů.

12:55 Ředitel TSK: Nevíme, k čemu došlo

Šéf TSK Petr Smolka uvedl, že do sobotních odpoledních hodin pracovníci správy neodhalili při měření u lávky žádné odchylky. „Statická zatěžovací zkouška byla naprosto v pořádku. Dělala ji fakulta stavební ČVUT,“ řekl Smolka. Podle něj při kolapsu došlo k něčemu, co zatím nejsou schopni pojmenovat.

12:50 Město se bude co nejdřív zabývat stavem dalších mostů

„Mám připravený dopis pro budoucího ministra kultury, aby nám urychleně dali stanovisko ohledně Libeňského mostu tak, aby mohlo co nejdříve dojít k opravě. U Hlávkova mostu připravujeme opravu, možná z něj v nejbližších měsících vyloučíme tramvajovou dopravu,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek. Dopis odešle prý hned v pondělí. Praha za poslední tři roky investovala do opravy mostů 1 miliardu a 550 milionů, uvedl.

12:45 Praha plánovala lávku odstranit

Závady na zřícené Trojské lávce byly neopravitelné a magistrát jí chtěl odstranit. Důvod příčiny pádu nechtěl náměstek primátorky Petr Dolínek s ohledem na vyšetřování policie komentovat. Do pátku magistrát uveřejní všechny aktivity, které se za poslední dobu okolo lávky děly, v řádu několika měsíců chce mít plán na nové propojení Tróji a zbytku Prahy.

12:40 Po vyšetření bude lávka odstraněna

„Od dopoledních hodin probíhá na místě zřícení šetření policie. Až soudní znalec ukončí vyšetřování, budou její trosky kompletně odstraněny. Ze stávajících součástí nelze použít žádnou,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

12:32 Poškození budou odškodněni

Lidé, kterým vznikla při pádu lávky škoda, budou městem odškodněni. Řekl to náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek.

12:30 Začala tisková konference k pádu Trojské lávky

Související články