Kvůli koronaviru se rozmáhá platba za nájem sexuálními službami
BYDLENÍ ZA SEX
Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění placení nájemného. Důvodem je zřejmě koronavirová pandemie, během níž má kvůli karanténě či ztrátě pracovního místa velké množství lidí potíže platit za bydlení.
Z průzkumu amerického Národního svazu pro spravedlivé bydlení (NFHA), který sdružuje nevládní organizace bojující proti diskriminaci nájemníků, vyplývá, že v době koronavirové pandemie vzrostl počet stížností nájemníků na sexuální obtěžování ze strany pronajímatelů o 13 procent.
„Pokud bych se s ním nevyspala, vyhodil by mě,“ uvedla v podcastu na stránkách NFHA žena, které správce bytu hrozil vystěhováním. „Jako svobodná matka jsem neměla na vybranou. Nechtěla jsem přijít o bydlení.“
Sex za nájem se ve Spojených státech a Británii stal v posledních letech tématem v souvislosti s překotným nárůstem cen bydlení. Nevládní organizace opakovaně upozorňovaly na nárůst on-line inzerátů nabízejících ubytování zdarma výměnou za sexuální služby.
Kvůli ekonomickým důsledkům pandemie se miliony lidí po celém světě potýkají se ztrátou práce či výpadkem příjmů. Úřady v USA i některých evropských zemích ve snaze ochránit lidi před bezdomovectvím zavedly opatření v podobě přídavků na bydlení, zmrazení výše nájmů či zákazu vystěhování nájemníků z bytů.
„Lidé opravdu zranitelní před vystěhováním, zvláště během pandemie, někdy čelí bezvýchodným rozhodnutím,“ řekl vedoucí představitel NFHA Morgan Williams.
Data o rozšířenosti placení nájemného sexem jsou nedostatečná. I s ohledem na možné právní důsledky pro oběti, které se mohou dočkat obvinění z prostituce, zůstává většina případů tohoto typu zneužívání nenahlášena a nepotrestána.
Průzkum charitativní organizace Shelter England odhalil, že na 250.000 britských žen v posledních pěti letech dostalo nabídku na odpuštění nájemného výměnou za sex.
Britská právnička a poslankyně Wera Hobhouseová, která se na toto téma specializuje, míní, že tato praktika je pravděpodobně na vzestupu, neboť lidé zoufale potřebují zůstávat doma v době současné pandemie. „Finanční obtíže, které mnoho lidí po celém Spojeném království zažívalo v důsledku covidu-19, budou znamenat, že více lidí bude na takovéto nabídky nuceno přistoupit. V nejhorší možné době by se jinak ocitli bez přístřeší,“ řekla Hobhouseová.
Americká obhájkyně práv žen Kaarin Longová připomíná, že mnoho obětí praxe výměny nájemného za sex patří již tak mezi zranitelné skupiny obyvatel. Mnohdy se jedná o ženy, které byly dříve nuceny k prostituci, seděly ve vězení, často jsou to podle Longové příslušnice etnických menšin.
„Drží se to pod pokličkou, nemluví se o tom, protože tito lidé neradi spolupracují se státními institucemi, neboť státní instituce se vůči nim v minulosti nechovaly dobře,“ dodala.