Nebesky modré oči a kamarád hromotluk. Fešák Terence Hill boural kina smíchem

Hercovy kulatiny

Nebesky modré oči a kamarád hromotluk. Fešák Terence Hill boural kina smíchemNOVÉ
Terrence Hill Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Spencerhilldb - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74364965

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Italského herce Terence Hilla proslavily hlavně filmy, ve kterých tenhle modrooký fešák hrál po boku vousatého hromotluka Buda Spencera. Většinou se jednalo o nenáročné, ale ve své době komerčně úspěšné komedie, které se promítaly i v někdejším Československu. Televize často reprízují například snímky Superpolicajti z Miami, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí! nebo Sudá a lichá. Od 80. let se Hill, který řadu let prožil ve Spojených státech, začal věnovat také režii.

Budoucí herec se narodil 29. března 1939 v Benátkách jako Mario Girotti italskému otci a německé matce, po které nejspíše zdědil své poznávací znamení, nebesky modré oči. S rodinou žil zpočátku v saském městečku Lommatzsch nedaleko Drážďan, kde jeho otec inženýr pracoval v chemickém závodě. Jako malé dítě zažil i ničivé spojenecké nálety na saskou metropoli, ovšem v klidu domu svých prarodičů z matčiny strany je příliš nevnímal, Lommatzsch byl totiž nejhorších hrůz ušetřen.

Na roky v Německu, odkud se rodina vrátila do Itálie krátce po konci války, tak mohl vzpomínat v dobrém. „První část života je pro člověka určující. Matka na mě tehdy mluvila německy a výrazy jako ‚půjdeme spát‘ nebo ‚miluji tě‘ jsem vždycky lépe vnímal v němčině než třeba v italštině nebo dokonce angličtině,“ svěřil se jednou Hill, který dětství v Sasku popisuje jako o nejlepší léta života. V jeho osmi letech se ale rodina vydala zničeným Německem pěšky do otcovy rodné země.

Po několika letech života ve středoitalském městečku Amelia se Girottiovi na přelomu 40. a 50. let přestěhovali do Říma, kde si malý Mario poprvé vyzkoušel, jaké to je stát před kamerou. Jako jedenáctiletý dostal výraznou roli v dětském dobrodružném filmu Vacanze col gangster (Prázdniny s gangsterem), později se objevil i v dalších snímcích. Hraní ho bavilo a navíc si díky němu poměrně slušně přivydělával ke studiím filozofie a literatury, kam se zapsal po maturitě.

Do konce 60. let už měl Mario Girotti na kontě skoro čtyři desítky rolí, včetně několika mayovek, přesto ale zůstával jedním z mnoha italských herců menších úloh. Pak ale přišla nabídka na hlavní roli ve spaghetti westernu Bůh odpouští, já ne!, která mu naprosto změnila život. Nejen že se při natáčení potkal s budoucí ženou Lori Zwicklbauerovou, která ho učila americký přízvuk, ale jeho parťákem tu hlavně poprvé byl Bud Spencer, další Ital s anglicky znějícím pseudonymem.

Terence Hill a Bud Spencer v jednom ze svých nejslavnějších filmů - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí
Terence Hill a Bud Spencer v jednom ze svých nejslavnějších filmů - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Betti Sorbelli Francesco - schermata proprio pc, mediante kaffeine, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50984528

Pro snad jediný vážnější snímek této nesourodé dvojice také Mario dostal nové jméno, pod kterým ho dnes znají fanoušci po celém světě. Existuje přitom několik teorií, proč si z dvacítky navržených vybral právě pseudonym Terence Hill. Jedna třeba říká, že kvůli počátečním písmenům, které jsou stejná jako dívčí jméno jeho matky – Hildegard Thiemeová, jen v opačném pořadí. Důvod, proč producenti trvali na anglicky znějících jménech, byl jednoduchý, zkrátka lépe seděla k westernovému žánru.

Mohutný a o deset let starší Spencer – mimochodem někdejší plavec a dvojnásobný účastník olympiády – utvořil s mrštným Hillem nesourodou dvojici, která se během let objevila v téměř dvou desítkách filmů. V 70. letech točila dvojice i několik komedií ročně. K nejznámějším patří Malý unavený Joe (1971), Jestli se rozzlobíme, budeme zlí! (1974), Dva výtečníci (1976) nebo Sudá a lichá (1978). Postupem času se ale publikum komediálních „mlátiček“ nasytilo.

Terence Hill a Bud Spencer ve filmu Dva výtečníci
Terence Hill a Bud Spencer ve filmu Dva výtečníci Foto:

Foto: Printscreen z YouTube/ VAPET

Hill, podobně jako před třemi roky zemřelý Spencer, ale ani během jejich natáčení nezapomínal na samostatnou kariéru. Hlavní roli ztvárnil třeba v komedii Podivné dědictví (1972), po boku Henryho Fondy se objevil ve westernu Mé jméno je Nikdo (1973) natočeném za spolupráce Sergia Leoneho. Zahrál si i v dramatu z prostředí francouzské cizinecké legie Pochoduj nebo zemři (1977). V další hollywoodské produkci, filmu Pan Bilion (1977), se opět vrátil k žánru komedie.

V roce 1984 debutoval jako režisér, a to komedií o výstředním faráři Don Camillo, kde hrál i hlavní roli, stejně jako ve westernovém Šťastném Lukovi (1991). Od roku 2000 se objevuje v televizním seriálu Don Matteo, v němž jako kněz pomáhá policii řešit případy dotýkající se jeho oveček, přímo detektiva si zahrál v seriálu Na krok od nebe. K filmu se Terence Hill po delší pauze vrátil v motorkářské road movie Il mio nome è Thomas (Jmenuji se Thomas), která měla premiéru loni.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel italský herec Bud Spencer

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články