Polsko s Maďarskem znovu důrazně odmítlo unijní kvóty na migranty

spojenectví proti kvótám

Polsko s Maďarskem znovu důrazně odmítlo unijní kvóty na migrantyNOVÉ
Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki Foto:

Foto: Printscreen / ČT24

1
Svět
Sdílet:

Premiéři Maďarska a Polska Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki ve středu v Budapešti podle očekávání znovu důrazně odmítli kvóty Evropské unie na přerozdělování migrantů mezi unijní členské státy. Podle tiskových agentur to dali najevo při společné tiskové konferenci, kterou v maďarské metropoli uspořádali po své schůzce.

„Migrační politika Evropské unie je nejen neúčinná, ale selhala,“ prohlásil podle agentury PAP Orbán. Dodal, že Polsko a Maďarsko chtějí silnou Evropu, ale EU může být silná jedině tehdy, pokud budou silní její členové.

„Nezpochybňujeme soudržnost Evropy, protože věříme v Evropu a její hodnoty a chceme ji společně budovat,“ řekl předseda polské vlády. Pokud jde o migrační politiku, konstatoval, že členské „státy musejí mít právo rozhodovat o tom, koho přijmou“.

S povinnými kvótami na přerozdělování migrantů v rámci unie nesouhlasí především země takzvané visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které jsou za to terčem kritiky EK. Komise začátkem prosince poslala Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítání programu kvót k unijnímu soudu.

Polsku jsou kromě toho vyčítána opatření upevňující moc vládnoucí strany a hrozí mu za to sankce. Orbán ale již dříve slíbil použití veta, pokud by Evropská unie chtěla Varšavu potrestat za spornou soudní reformu, ohrožující podle kritiků nezávislost justice a právní stát v Polsku.

O postupu Evropské komise proti Varšavě ale na tiskové konferenci v Budapešti nepadlo ani slovo, „což potvrzuje známou zásadu v zahraniční politice, že nejdůležitější je to, o čem se nemluví“, poznamenal polský list Gazeta Wyborcza. Morawieckého návštěva připomínala tomuto opozičnímu deníku „skládání holdu učně svému mistru“: polský premiér „jen nesměle přitakával“ výrokům hostitele. A Viktor Orbán „se předváděl jako nový vůdce celé střední Evropy, jako ideolog boje o Evropu národů proti ‚postkřesťanským‘ a ‚postnárodním‘ ideám byrokratů z Bruselu“. Náš region se podle Orbána stal „hnacím motorem EU“, a tedy „nepotřebuje německé peníze, protože dokáže stanout na vlastních nohou“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To, že Morawiecki dal při své první bilaterální návštěvě přednost Budapešti před Berlínem, Paříží či Washingtonem, považuje Gazeta Wyborcza za pochopitelné: obě vlády spojuje ideologická shoda a Maďarsko se jako jediné v EU jasně vyslovilo proti sankcím, které Varšavě hrozí.

Ale svědčí to i o dramatickém zvratu: Orbán, jemuž EU vytýkala porušování principů právního státu a ústavy, po vyhraných volbách v květnu 2004 navštívil Varšavu, aby hledal podporu u tehdejšího premiéra Donalda Tuska. „Teď roli černé ovce v unii převzalo Polsko, a tak hledá pomoc v Budapešti,“ napsal deník. Je podle něj jasné, že „polsko-maďarská aliance vznikla proti sjednocené Evropě a proti jejím hodnotám“.

Čtěte také: EU znovu překračuje Rubikon. Teď s Polskem

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články