Putin ohlásil ruský návrat na Měsíc. Navzdory sankcím
RUSKÝ KOSMICKÝ PROGRAM
Ruský prezident Vladimír Putin ohlásil pokračování ruského lunárního programu Luna. Do konce roku 2022 chce Roskosmos vyslat na měsíc Lunu 25 a navázat, tak na sovětský lunární program, který skončil v roce 1976. Plány oznámil ruský prezident v úterý při návštěvě kosmodromu Vostočnyj. Informují například Wall Street Journal.
Navzdory západním sankcím ohlásil Putin plány ruské agentury Roskosmos. Stalo se to při návštěvě kosmodromu Vostočnyj, který se nachází v Amurské oblasti u hranic s Čínou. „Přes těžkosti a snahy brzdit nás v této cestě z vnějšku, budeme konzistentně a vytrvale v našich plánech pokračovat,“ uvedl Putin během návštěvy kosmodromu. Ten začal Roskosmos budovat v minulých letech, aby se zbavil závislosti na kosmodromu Bajkonur, který si po rozpadu SSSR pronajímá od Kazachstánu.
Agentura Roskosmos má v plánu vypustit tři měsíční sondy Luna 25, 26 a 27. Luna 25 má být robotická sonda, která má v plánu přistát na jižním pólu měsíce. Má otestovat především technologie týkající se přistání na Měsíci. Cílem mise je přistání v kráteru Buguslawsky. Její start už byl jednou odložen, nyní by měla odstartovat v červenci. Sonda by měla na Měsíci pracovat zhruba rok a například pomocí laserů změřit skutečnou vzdálenost Měsíce od Země.
Prohlášení o pokračování ruského vesmírného programu přichází jen několik týdnů poté, co Evropská vesmírná agentura (ESA) oznámila přerušení spolupráce s ruskou agenturou a odchod zaměstnanců Roskosmosu z Kosmického centra u města Kourou ve Francouzské Guyaně, odkud odlétají mise Evropské kosmické agentury. ESA o opatřeních rozhodla v rámci sankcí v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu. Podobně společnost OneWeb oznámila spolupráci s firmou SpaceX, která vynese družice této společnosti do vesmíru namísto původně plánovaného startu z kosmodromu Bajkonur.
Ruský prezident se však sankcí neobává a vzpomenul na izolaci Sovětského svazu při vesmírném závodě se Spojenými státy. „Všechno jsme dokázali v naprosté technologické izolaci a dokázali jsme úžasných úspěchů,“ uvedl Putin při oslavě jednapadesátiletého výročí letu prvního člověka do vesmíru Jurije Gagarina. Právě v rámci tohoto výročí na nový kosmosdrom Vostočnyj zavítal a ve svých prohlášeních nešetřil optimismem.
Podobně sebevědomě vystupuje šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, který se v minulých týdnech ostře pustil do svých západních spolupracovníků, když vyhrožoval přerušením spolupráce na mezinárodní vesmírné stanici, pokud západ nezruší sankce vůči Rusku. Pozornosti se dostalo především reakce Rogozina na prohlášení veterána amerického vesmírného programu Scotta Kellyho. Toho nazval Rogozin „debilem“.
Kelly v přestřelce na sociálních sítích nepokračoval, a to poté co NASA požádala své astronauty, aby se k ruským partnerům chovali s respektem. Přestože spolupráce na mezinárodní vesmírné stanici pokračuje a na konci března se ze stanice vrátili dva ruští a jeden americký astronaut, Rogozin ve svých výpadech pokračuje.
Rogozin odhalil jaké plány má vlastně Elon Musk. „Mars? No to ani náhodou. Musk se chce stát velmi vlivným člověkem nejen nejen v USA ale i ve světě. Brzy se stane majitelem vedoucích sdělovacích prostředků. Do toho řetězu budou patřit vedoucí média, včetně soc. sítí, které budou
— Roman M (@Fbeyeee) April 12, 2022
Na začátku tohoto týdne vystoupil pro Ria Novosti a a obvinil Elona Muska, že cílem jeho firmy Space X je pomocí satelitního internetu získat moc a ovládnout lidskou mysl.