1 70 let od blokády Berlína

Jedna z největších krizí studené války: Stalin izoloval Západní Berlín

, NOVÉ

Témata: , ,

Před sedmdesáti lety, 24. června 1948, zahájil Sovětský svaz blokádu Berlína, během níž západní země téměř jedenáct měsíců letecky zásobovaly západní okupační pásma německé metropole. Ke vzniku jedné z nejvážnějších krizí studené války vedly rozpory mezi spojenci o poválečném vývoji v Německu.

Blokádu všech vodních a pozemních přístupových cest, které zajišťovaly spojení mezi Západním Berlínem a částmi Německa pod správou Američanů, Britů a Francouzů, nařídil sovětský diktátor Josif Stalin. Počítal s tím, že se izolovaný Západní Berlín bez možnosti zásobování rychle vyčerpá a Sovětský svaz v Německu upevní svůj vliv.

I když spojenci nebyli na situaci připraveni, USA již druhý den vytvořily letecký most, jehož prostřednictvím dopravovaly do Berlína vše potřebné pro přežití zhruba dvou milionů lidí. Do zásobovacích operací se postupně zapojili Britové, letci z Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky. Do Berlína směřovala letadla naplněná potravinami, ale i uhlím.

V únoru 1949 začala Moskva jednat o ukončení blokády. Ta oficiálně skončila 12. května 1949, přesto Spojenci pro jistotu pokračovali v zásobování Západního Berlína až do července téhož roku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mladík pokořil Sovětský svaz. Přeletěl železnou oponu a přistál u Kremlu

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.