FOTO: Si Ťin-pching otevřel největší most, má 55 kilometrů a spojí Čínu, Hong kong a Macao

Nejdelší most vedoucí přes moře

FOTO: Si Ťin-pching otevřel největší most, má 55 kilometrů a spojí Čínu, Hong kong a MacaoFOTOGALERIE
Nový most na jihu Číny Foto:

Foto: Reuters

Svět

Echo24

Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý oficiálně otevřel 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hong kong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Jde o nejdelší mostní konstrukci na světě vedoucí přes moře. Oznámila to agentura Nová Čína. Díky mostu se zkrátí doba cesty mezi třemi městy ze tří hodin na 30 minut.

Stavba mostu začala před devíti lety a vyšla na 20 miliard dolarů (přes 449 miliard Kč). Pro běžnou dopravu začne most fungovat ve středu. „Oficiálně otevírám most Hong kong-Ču-chaj-Macao,“ řekl prezident v krátkém projevu.

Původní termín otevření mostu byl stanoven na rok 2016, stavbu ale zbrzdilo zkoumání dopadu projektu na životní prostředí, vyšetřování korupce i překročení rozpočtu. Během jeho budování navíc přišlo o život sedm dělníků a dalších 275 bylo zraněno. Většina úmrtí byla spojena s pádem z velké výšky.

Most představuje klíčový prvek plánu Pekingu pro těsnější propojení 11 měst delty Perlové řeky, která pokrývá 56 000 kilometrů čtverečních a je domovem 68 milionů lidí.

Na video popisující stavbu mostu se můžete podívat níže.

Součástí mostu jsou dvě šestiproudové silnice a tunel dlouhý 6,7 kilometru, který byl vyhlouben, aby nebyly projektem narušeny frekventované lodní trasy v oblasti. Tunel vede mezi dvěma uměle vytvořenými ostrovy.

Most byl projektován tak, aby odolal zemětřesení o síle až 8,0 stupně, supertajfunu či nárazu velké nákladní lodě. Na stavbu se spotřebovalo přes 400 000 tun oceli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čínské město vyšle na oběžnou dráhu umělý Měsíc. Chce jím osvětlit ulice

Schváleno. Si Ťin-pching může být do smrti čínským prezidentem